Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Para Kazanmak için Borsa Doğru Seçim mi?

Para kazanmak için borsa doğru seçim mi ve buna benzer sorular yatırımcı adayları tarafından yoğun bir şekilde dile getirilmektedir. Biz de bu içeriğimizde borsanın para kazanmak için doğru bir mecra olup olmadığı hakkında mecrayı tanıtarak bilgi vermeye çalışacağız.

Onur Şendere
8.10.2016 16:00:00
Para Kazanmak için Borsa Doğru Seçim mi?

Para kazanmak için borsa doğru seçim mi, para kazanmak için borsaya girmek mantıklı mı ya da bunlara benzer daha birçok soru üzerinden yatırımcılar ve yatırımcı adayları konuyla ilgili meraklarını dile getirmektedirler. Aslında bu tür bir merakın oluşması için pek çok nedenleri olduğunu da ifade etmemiz gerekir. Zira hemen herkesin çevresinde borsa ile ilgilenen kişi ya da kişiler bulunmaktadır. Dolayısıyla o kişilerin piyasada yaşadıkları tecrübe ve söz konusu tecrübenin sonunda para kazanmaları ya da para kaybetmeleri halinde diğer kişiler de piyasaya dair ister istemez fikir sahibi olmaktadır. Eğer söz konusu kişi ya da kişiler piyasada yatırım yaparak ciddi miktarlarda para kazanabiliyorlarsa büyük olasılıkla çevresindeki kişiler de borsa piyasası hakkında olumlu izlenimler edinecektir. Bu olasılığı tersinden ele alırsak yani söz konusu yatırımcının ya da yatırımcıların piyasada para kaybetmeleri halinde çevreleri de piyasa hakkında oldukça olumsuz ve hatta son derece kötü izlenimlere sahip olabilir. Aslında bu tür örnek olaylardan yola çıkarak istemsizce bir yargıya varmak pek sağlıklı değildir. Zira hemen herkes borsa hakkında biraz araştırma yaparak hangi koşulların sağlanması halinde para kazanılabileceğini ya da hangi eksiklikler ve hatalar sonrasında da para kaybedilebileceğini fark edecektir. Biz de bu yazımızda piyasayı tanıtarak para kazanmak için neler yapılabileceğini ya da bir başka ifadeyle piyasanın hangi özelliklerinin para kazandırabileceğini veya tam tersi şekilde hangi özelliklerinin yatırımcı açısından risk artırıcı olabileceğini ortaya koymaya çalışacağız.

Borsayı Tanımak

Borsa ya da daha net bir ifadeyle Borsa İstanbul, daha önce İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olarak da bilinmekle beraber başta hisse senedi olmak üzere birçok yatırım aracının yer aldığı ülke çapında bir piyasadır. Hemen her gün milyonlarca Türk lirası seviyelerinde işlem hacmine sahip olan borsa, haftanın mesai günlerinde ve söz konusu günlerin de mesai saatlerinde işlem yapılmasına izin vermektedir. Bu açıdan yatırımcılara bazı olumsuzluklar sunduğunu ifade edebiliriz. Zira forex gibi sadece hafta sonları kapalı olan ve kalan günlerin her anında açık olan bir piyasada yatırımcılar hızlı bir şekilde hareket edebilirlerken maalesef borsada bir sonraki mesai gününün beklenmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda yatırımcılar pozisyon almakta biraz geç kalabilmektedirler. Ancak yatırımının zarar etmesine yönelik eğilimin de daha yavaş gerçekleşmesi açısından da olumlu bir durumdan söz edilebilir.

Borsayı tanımak isteyen yatırımcıların borsa eğitimi almaları gerekir. Tabii ki sadece piyasayı tanımak isteyenler ve yatırım yapmayı düşünmelerin bu konudaki kitaplardan olabildiğince basit olanını tercih etmeleri yeterlidir. Ancak yatırımcı adayı bu piyasada yer almayı düşünüyorsa borsa eğitim kitapları üzerinden hareket etmeye başlayabilir ve bu şekilde ilk adımı atmış olur. Ayrıca internet dünyasında yeterli miktarda bulunan ve özellikle de aracı kurumlar ya da bankalar tarafından hazırlanmış olan borsa eğitim videoları da eğitim kapsamında değerlendirilebilmektedir. Eğer yatırımcı adayı çok ciddi bir şekilde piyasa ile ilgileniyorsa mutlaka yatırım yapacağım diyorsa aracı kurumlar ve bankalar tarafından sunulan uzaktan borsa eğitimi ya da bir başka ifadeyle canlı borsa eğitimi olarak değerlendirebileceğimiz webinar isimli etkinliklere katılabilir. Tüm bu çalışmalar belli bir plân dahilinde ve basitten karmaşığa doğru gidilmesi halinde yatırımcı adayına yarar sağlayacaktır. Borsa eğitiminin çok ama çok önemli olduğunu bir kere daha ifade etmeliyiz. Zira günümüzde piyasadan para kazanan yatırımcıların hemen hepsi çok iyi seviyelerde borsa bilgisine sahip olmakla birlikte para kaybedenlerin de ciddi bir kısmı yetersiz ya da hiç olmayan borsa bilgisiyle piyasada yer alan kişilerdir.

Deneyim Sahibi Olmak

Borsada para kazanmak için ya da bir başka ifadeyle para kazanmak için borsanın doğru seçim olmasını sağlamak için gerekli olan bir başka kazanım da borsa deneyimidir. Tıpkı eğitim konusunda olduğu gibi piyasada para kazanabilenlerin neredeyse tamamı iyi bir borsa tecrübesine sahip kişiler olmakla birlikte para kaybedenlerin de neredeyse tamamı yetersiz tecrübeye sahiptir ya da hiç deneyim kazanma çalışması yapmadan piyasaya girmiş kişilerdir. Oysa deneyim kazanmak herhangi bir maddi harcama yapılmasına gerek kalmadan sadece belli bir süre zaman ayırarak gerçekleştirebilir. Zira yatırımcıların piyasada olmalarını sağlayan aracı kurumlar ve bankalar tarafından açılabilen demo hesaplar sayesinde yatırımcılar gerçek piyasanın olduğu gibi aktarıldığı fakat sanal para kullanılması ile birlikte işlemlerin yapılabildiği bir hizmet sunmaktadırlar. Sanal borsa olarak da bilinen bu hizmet kapsamında yatırımcılar hiçbir şekilde gerçek para kaybetme riski ile karşılaşmadan deneyim elde edebilirler.

Para Kazanmak için Borsanın Doğru Seçim Olup Olmadığını Belirleyen Diğer Unsurlar

Her yatırımcının bileceği ve her yatırımcı adayının tahmin edebileceği üzere yatırım piyasalarının hepsinde para kazanma fırsatı olduğu gibi para kaybetme riski de söz konusudur. Dolayısıyla borsanın para kazanmak için iyi bir fırsat mecrasına dönüşebilmesi için yukarıda bahsettiğimiz gibi iyi bir borsa eğitimi almanın yanı sıra verimli bir borsa deneyimi de yaşamak gerekir. Bununla birlikte yatırımcıların tüm paralarını yani piyasada değerlendirmek istedikleri paralarını sadece bir aracı kuruma bağlamaları sağlıklı olmayacaktır. Bu şekilde işlem yapmak kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Diğer yandan olması gereken, yatırımcının bir portföy oluşturarak hareket etmesidir. Bu sayede hem mevcut birikimi korumak daha kolay olacaktır hem de portföyün kâr getirmesini sağlayarak para kazanma yolunda da daha emin adımlarla hareket etmek mümkün olabilir.

Piyasa takibi, yatırım piyasalarında para kazanıp kazanılmamasını doğrudan etkileyen konulardan biridir. Bununla birlikte her yatırımcının kesinlikle piyasa takibi yapması ve söz konusu gelişmeleri olabildiğince erken bir şekilde fark ederek pozisyon alması ve bu sayede de para kazanması mümkün olabilir. Aksi halde para kazanmak son derece zor olacağı gibi para kaybetmek de bir hayli kolay olabilir.

Yatırımcının piyasada yer alırken birlikte hareket edeceği aracı kurum ya da banka borsada para kazanmak adına yatırımcısına ciddi katkılar sunabileceği gibi zarar da verebilmektedir. Tabii ki söz konusu zararların sonrasında para kaybetmek de mümkündür. Bu nedenle yatırımcıların aracı kurum seçiminde hassas davranmaları gerekir. Kullanılan yazılım ve iletişim teknolojileri, müşteri hizmetleri, borsa eğitimi, deneme hesabı hizmetleri, piyasa takibi desteği, temel ve teknik analiz desteği, uzman değerlendirmeleri ve yorumları kapsamında hizmetler ve işlem komisyon ücretleri gibi konularda olabildiğince iyi bir araştırma sonrasında seçim yapmak sağlıklı olacaktır. Bu sayede yatırımcılar, yatırım süreci gibi stresli olabilecek ve kimi zaman da çok hızlı karar verilmesi gereken anlarda kendisine yardımcı olabilecek bir yardımcı olarak çalıştıkları aracı kurumu ya da bankayı yanı başlarında bulabileceklerdir.

Tüm bunların yanı sıra yatırımcıların uzman yorumlarını düzenli olarak okumaları, kendi bilgi ve deneyimleri kapsamında söz konusu yorumları değerlendirmeleri işlem yaparken de kullanmaları para kazanmalarını etkileyebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken ise sadece uzman kişi ve kuruluşlar tarafından yapılan yorumlar ve değerlendirmeler ciddiye alınmalıdır.

Para kazanmak için borsa piyasasının doğru bir seçim olmasını sağlayan temel konuları bu şekilde sıralayabiliriz. Tabii ki daha birçok şeyden bahsetmek mümkün olmakla beraber borsa kategorimiz altındaki diğer içeriklerimize göz atarak daha fazla bilgiye ulaşabilmeniz de mümkündür.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
DIRIT
2,76
20
18:14
IHEVA
0,48
17,5
18:14
LKMNH
5,98
14,59
18:14
IHYAY
0,47
15
18:14
ANSA
1,20
11,88
18:14
OZGYO
1,57
-13,26
18:14
MMCAS
0,89
-6,98
18:14
EUYO
1,19
-7,03
18:14
UZERB
0,79
-7,41
18:14
EGCYH
0,16
-6,25
18:14
INFO
1,14
-0,87
18:14
BAGFS
10,08
0,3
18:14
MEPET
2,90
1,05
18:14
POLHO
9,29
-0,22
18:14
ESEMS
0,26
-3,85
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
184
150
Son güncellene tarihi : 30.3.2017 18:35:00
TRY
USD
EUR