Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsaya Yeni Başlayanlar Kazanmak için Nelere Dikkat Etmeli?

Borsaya yeni başlayanlar para kazanmak için nelere dikkat etmeli, neleri yapmalı ve neleri yapmamalı şeklinde birçok soru, yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının zihinlerini neredeyse sürekli olarak meşgul etmektedir. Bu yazımızda söz konusu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Onur Şendere
16.9.2016 12:53:00
Borsaya Yeni Başlayanlar Kazanmak için Nelere Dikkat Etmeli?

Borsaya yeni başlayanlar nelere dikkat etmeli, nasıl hareket etmeli para kazanmak için neler yapmalı biçiminde soruların sayısını daha çok artırmak mümkün. Ancak bu ve buna benzer sorular ne kadar farklı olursa olsun yanıtları aşağı yukarı aynı olacaktır. Zira borsada başarılı olmak için bazı konulara dikkat etmek gerekir ve söz konusu konulara dikkat etmek de genellikle borsada başarı anlamına gelir. Kısacası neden sonuç ilişkisi ile amaç sonuç ilişkisi neredeyse aynıdır. Bu kapsamda ilgili soruları dikkate almamız gerektiğini hatırlatarak şimdi adım adım hangi konulara dikkat edilmesi gerektiğini her biri hakkında çeşitli bilgiler vererek açıklamaya çalışalım.

Borsa Eğitimi

Her ne kadar bu konuda araştırma yapan yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının belki de duymaktan sıkıldığı bir konu olsa da borsa eğitimi, yatırımcıların mutlaka dikkat etmeleri konulardan biri olarak görülmeli ve kesinlikle göz ardı edilmemeli. Bu konuda yapılacak çalışmalar da süreç de aşağı yukarı belli olmakla birlikte yatırımcının öğrenme alışkanlıkları neticesinde çeşitli değişiklikler söz konusu olabilir. İlk olarak borsa kitapları üzerinden başlanmasını önerdiğimiz süreç, sonrasında yatırımcının yapacağı araştırmalar ile birlikte belirlenecek borsa videoları ile birlikte sürdürülebilir. Borsa eğitimi konusunda aracı kurumlar ve bankalar da çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Bu faaliyetler düzenli olmakla birlikte çevrimiçi borsa eğitimleri olarak ifade edebileceğimiz ancak teknik olarak webinar adıyla anılan hizmetleri de kapsamaktadır. Bu online borsa eğitimi sırasında yatırımcılar ve yatırımcı adayları, eğitimi veren kişilere sorular da sorulabilmektedirler.

Borsa Deneyimi (Tecrübesi)

Yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının borsaya yeni başlarken en çok yaptıkları hatalara göz attığımızda, henüz yeterince deneyime sahip olunmadığı halde gerçek piyasaya girerek yatırım yapmaya başlamak şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Oysa en az eğitim kadar deneyim de önemlidir. Bu kapsamda piyasa, yeni yatırımcılara ve yatırımcı adaylarına çeşitli kolaylıklar sunmaktadır. Söz konusu kolayların en dikkat çekeni ise sanal borsa olarak da bilinen deneme hesabı üzerinden işlem yapmaya dayalı olan sistemdir. Aracılık faaliyeti gösteren aracı kurumlara ve bankalara yapılacak deneme hesabı başvurusunun kısa sürede onaylanması sonrasında kişilere kullanıcı adı ve şifre gibi bilgiler verilir. Bu bilgileri kullanarak ve kendilerine gösterilen yazılımı edinerek deneme hesabına giriş yapılabilmektedir. Artık bu aşamadan sonra yatırımcı ya da yatırımcı adayı, sanki gerçek borsada yer alıyormuş gibi işlem yapabilmektedir. Veriler ve diğer hemen her şey gerçek borsanın aynısıdır. Buradaki tek fark, işlemlerde kullanılan para sanal olması yani gerçek para ile hiçbir ilişkisinin olmamasıdır. Tüm bu nedenleri bir araya getirdiğimizde yatırımcılar ve yatırımcı adayları, tamamen risksiz ve rahat bir şekilde borsa deneyimi elde edecek ortamı bulabilmektedirler.

Aracı Kurum ya da Banka Seçimi

Bilindiği üzere borsada işlem yapabilmek için aracılık hizmeti veren bir aracı kurum ya da banka üzerinde vadesiz yatırım hesabı açmak gerekir. Hesap açmadan önce de ve hesabın açıldığı esnada oldukça dikkatli olmak ve iyi bir araştırma yapmak elzemdir. Çünkü aracı kuruma ya da bankaya göre alınacak hizmet de ciddi şekilde farklı olabilir. Söz konusu fark ya da farklar ilk başta masum görünebilir ancak süreç boyunca ciddi bir etken olduğu anlaşılacaktır. Peki, bu farklar nelerdir?

Aracı kurumlar ve bankalar, borsada işlem yapılabilmesi adına aracılık hizmeti verirken belli miktarlarda komisyon alırlar. Bu komisyon oranları da aracı kuruma ve bankaya göre farklılık göstermektedir. Kimi kurumların aldıkları miktarlar makul seviyedeyken kimilerininki diğerlerine göre oldukça yüksek görünebilir. Dolayısıyla yatırımcının ve yatırımcı adayının iyi bir araştırma yapması gerekir. Diğer önemli bir husus da yatırımcıların yapacakları ilk işlemler üzerinden borsaya giriş ücreti alınmaktadır. Bu ücret de farklılık gösterdiği için vadesiz yatırım hesabı açmadan önce kesinlikle sorulması gereken konular arasında yer alır. Maddi farkları bu şekilde açıkladıktan sonra şimdi de diğer farklara geçelim. Birçok aracı kurum ve banka, temelde aynı hizmet vermek üzerine kurulmuşlardır. Ancak bu hizmetlerin kaliteleri ve kapsamları değişkenlik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, kimi aracı kurumlar ve bankalar borsa eğitimi konusunda kendilerini çok iyi bir şekilde geliştirmişler ve yatırımcılarına harikulade hizmet vermektedirler. Ancak kimi aracı kurumlar ve bankalar ise sadece ücretsiz bir e-kitap sunarak bu aşamayı tamamlamaktadırlar. Dolayısıyla yatırımcı, borsa eğitimi, piyasa takibi, teknoloji kullanımı, ücretlendirme politikası ve müşteri hizmetleri gibi alanlar başta olmak üzere birçok konuda araştırma yaparak aracı kurumunu seçmek durumundadır.

Birikimin Yatırımcı Açısından Değeri

Genellikle yatırımcılar ve yatırımcı adayları, borsada yatırım yapmak için kullanacakları parayı değerlendirerek daha çok para kazanacaklarını hesaplarlar ve neredeyse tüm plânlarını da işlerin yolunda gitmesi üzerinde kurarlar. Bu yanlış algı nedeniyle maalesef birçok yatırımcı kredi çekerek, borç alarak ya da kaybedilmesi halinde hayat kalitesini ciddi ölçüde düşürecek paraları borsaya yatırırlar. Söz konusu paranın kaybedilmesi ile de çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirler. Yatırım piyasaların hemen hepsinde para kaybetme riski de bulunmaktadır. Dolayısıyla hangi yatırım piyasası olursa olsun her yatırımcının kullanacağı paranın mutlaka belli özellikleri olması gerekir. Bu özelliklerin ilki, ilgili birikimin hiçbir şekilde borç alınarak sağlanmış olmaması gerekir. İkincisi ise yatırım piyasasında kullanılacak paranın şimdiden kaybedilmiş gözüyle bakılması sağlıklı olacaktır ve olası bir kötü sonuçta kabullenmek de kolay olacaktır. Dolayısıyla ilgili miktarın kaybedilmesi halinde yatırımcının ve ailesinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek bir değerinin olmaması şarttır.

Portföy Oluşturmak

Borsaya yeni başlayan her yatırımcının bilmesi ve dikkat etmesi gereken konulardan biri de yatırımı nasıl yapacağı ile ilgilidir. Bu konuda ifade etmek istediğimiz ilk nokta, sadece bir hisse senedine ya da belli bir başka yatırım aracına tüm birikimi yatırmak veya sürekli olarak yatırım aracı üzerinden ısrarla işlem yapmak hata olacaktır. Aksine, yatırımcı hangi alanlarda bilgiliyse ve o bilgi alanı içindeki yatırım araçlarının takibine yönelik ilgi duyuyorsa o alanlarda yer alan yatırım araçlarından oluşan bir portföy oluşturmalıdır. Elindeki birikimi de bölerek söz konusu portföyde yer alan yatırım araçları arasında paylaştırarak hareket etmelidir. Buradaki amaç, birkaç yatırımda zarar edilmesine karşın toplamda kâr ederek para kazanmaktır.

Uzun Vadeli Yatırım

Her borsa yatırımcısı olabildiğince kısa sürede para kazanmayı hedefler. Bu oldukça doğal amacın var olması hiçbir şekilde sorun teşkil etmez. Ancak yatırımcı, bu amacını duygusal bir şekilde işlemlerine karıştırmaya başlarsa ortaya çok ciddi sıkıntılar çıkabilir. Zira borsada kısa sürede çok para kazanmak mucize şeklinde tanımlayabileceğimiz özel anlar ve özel durumlar haricinde pek mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla her soğukkanlı ve somut verilerden hareket etmeyi ilke edinen yatırımcı uzun vadeli yatırım yapacağını bilerek bu piyasaya adım atmaktadır. Söz konusu uzunluk ise en az altı ay ve genellikle de bir yıl şeklinde ifade edilebilir. Zira bir yatırım aracını olabildiğince düşük fiyattan almak ve sonrasında da değer kazanarak kayda değer miktarda para kazandırmasını beklemek için aradan ciddi bir süre geçmesi gerekebilir. Tabii ki süreç boyunca kimi zaman yatırım aracı değer de kaybedecektir ancak uzun vadeli yatırımın püf noktası da buradadır. Söz konusu yatırım aracı sürecin herhangi bir noktasında değer kaybetse bile belirttiğimiz sürenin sonunda muhtemelen daha değerli olacaktır. İşte o zaman yatırımcı beklediğine değecek miktarda kâr elde edebilir. Tabii ki burada yatırımın büyüklüğü de önemlidir.

Temel ve Teknik Analiz

Her yatırımcı borsa gibi piyasalarda somut verilerden hareket ederek kararlar alır ve işlemler yapar. Duygusal nedenlere herhangi bir şekilde yer almaması ile birlikte verilerden hareket etmek için de halihazırda bilinen bazı yöntem ve teknikler bulunmaktadır. Temel ve teknik analiz de o yöntem ve teknikler arasında gösterilebilir. Bu iki analiz üzerinden hareket eden, grafikleri okuyup doğru bir şekilde yorumlayabilen ve sonrasında da başarılı kararlar alabilen yatırımcıların kazanmaları pek de sürpriz olarak görülmemektedir. Burada önemli olan, söz konusu temel ve teknik analizin nasıl yapıldığını iyi bir şekilde öğrenmektir. O öğrenme faaliyetinin de borsa eğitimin bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Yani iyi bir borsa eğitimi almış yatırımcı aynı zamanda temel ve teknik analiz yapabilir hale gelmiştir diyebiliriz.

Uzman Yorumları

Günümüz koşullarında bilgiye ulaşmak son derece kolaydır. Ancak bu durum bazen istemediğimiz veya bize zarar verebilecek bilgilerin de karşımıza çıkmasına neden olabilmektedir. Belki de borsa ya da diğer yatırım piyasaları için bu konuda oldukça iyi örneklerle doludur. Çünkü sosyal meydanın ve diğer iletişim teknolojilerin gelişmesi, hemen herkes tarafından erişilebilir hale gelmesine bağlı olarak borsa üzerinde de çok sayıda yorumla karşılaşmak sürpriz değildir. Tabii ki söz konusu yorumlar her zaman alanında uzman kişiler tarafından dile getirilmemektedir. Borsa konusunda yeterince bilgiye ve deneyime sahip olmayan kişiler de çeşitli mecralarda çeşitli kullanıcı adlarıyla yer alarak sanki çok uzun süredir yatırım yapıyormuş ve çok bilgiliymiş gibi ifadelerde bulunabilmektedirler. Eğer bilinçsiz bir yatırımcı iseniz ve bu yorumlar da tüyo adı verilen ipuçları içeren cümlelerden oluşuyorsa para kazanma hevesiyle kolay bir şekilde kanabilirsiniz. Muhtemelen beklediğiniz gibi olmayacak yatırımın sonunda da para kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla her yatırımcı mutlaka ve sadece borsa konusunda uzman kişiler tarafından dile getirilen yorumları dikkate almalı ve yatırım sürecinde değerlendirme yaparken eldeki bir veri olarak görmelidir.

Duygusallıktan Uzak Olmak

Borsaya yeni başlayan yatırımcıların mutlaka bilmeleri ve kabullenmeleri gereken konulardan biri de yatırım sürecinde nasıl bir psikolojik performans gösterileceğinin son derece önemli oluşudur. Her ne kadar birçok yatırımcı, sürecin başında kendine çok güvense de gerçek para kayıplarının yaşanmasına bağlı olarak duygusallık da işin içine girebilmektedir. Özellikle de kaybedilen paranın hızlı bir şekilde yeniden kazanılmasına yönelik arzu, yatırımcıların hata yapmalarını kolaylaştırmaktadır. Bu kapsamda her yatırımcının her zaman somut nedenlerle yatırım yapması ve sürecin hiçbir anında duygularını karıştırmaması gerekir. Her daim soğukkanlı, stresle mücadele edebilen, para kaybetmeyi de piyasanın doğal bir özelliği olarak görmek gerekir.

Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli kapsamlı yazılarımızı okuyarak bu alanda daha çok ve farklı bilgiye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Borsa İstanbul üzerinde işlem gören yani ülkemizde halka arz olmuş şirketlerin hisse senetlerini takip etmek isterseniz Canlı Borsa sayfamızı da kullanabilirsiniz.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
UTPYA
2,32
6,42
18:14
FROTO
36,56
-0,98
18:14
DERIM
7,27
-0,14
18:14
USAK
2,03
0,5
18:14
EMNIS
4,47
0,22
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR