Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsaya Girmeden Önce Bilinmesi Gereken Bilgiler

Borsaya girmeden önce bilinmesi gereken bilgiler, sorunun kendisinden de anlaşılabileceği üzere henüz borsada yatırım yapmamış yatırımcılar ve yatırımcı adayları tarafından merak edilen konulara dair dile getirilmektedir. Biz de bu yazımızda ilgili soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Onur Şendere
12.9.2016 22:57:00
Borsaya Girmeden Önce Bilinmesi Gereken Bilgiler

Borsaya girmeden önce bilinmesi gereken bilgiler arasında birçok konu bulunmaktadır. Her biri oldukça önemli olan bu konuların herhangi birinin göz ardı edilmesi ya da gereken önemim verilmemesi halinde yatırımcının para kazanma ihtimali oldukça düşük olmakla birlikte para kaybetme olasılığı da son derece yüksektir. Bu nedenle ve özellikle de uzun vadeli kazanç elde etmek için borsaya girmeden önce bilinmesi gereken konuların her biri üzerinde uzun uzun düşünmeli, daha da önemlisi söz konusu düşünme eylemini gerçekçi bir şekilde yapmak gerekir. Özellikle de birçok yatırımcının duygusal nedenlerle borsada yer almaya ve kısa sürede çok para kazanmaya yönelik istekleri, bu piyasa ile tanışmadan önce somut bir değerlendirme yapılması ile birlikte istendik yönde değişkenlik gösterecektir. Aksi halde yani piyasaya girmeden evvel iyi bir şekilde piyasayı tartmamak, nelerle ve nasıl karşılaşılacağını bilmemek yatırımcı açısından son derece sıkıntılı bir sürecin başlaması anlamına da gelecektir. Borsa eğitiminden piyasa takibine kadar bilinmesi gereken birçok bilgi olduğunu ifade etmekle beraber, konuların para kazanma yolunca önemli parçalar olduğunu ve tümünü bir araya getirerek bütün olarak kazanıma dönüştürmek gerektiğini söylemeliyiz. Şimdi sırasıyla borsaya girmeden önce bilinmesi gereken bilgileri sıralayalım.

Borsa Eğitimi

Borsada yatırım yapmaya başlamadan önce her yatırımcının ve yatırımcı adayının öncelikle piyasayı tanıması gerekir. Bunun da için de borsa eğitimi adını verdiğimiz bir eğitim sürecine ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak bu eğitimin herhangi bir okulda verilmediğini de söylemeliyiz. Açıkçası her yatırımcının ve yatırımcı adayının kendi çabaları ve yöntemleriyle söz konusu eğitimi aldıklarını ifade etmeliyiz. Bu yolda başvurulan ilk kaynak grubu olarak borsa kitapları gösterilebilir. Gerek internet ortamında gerekse klasik kitapçılarda kolaylıkla bulunabilecek borsa kitapları üzerinden borsa eğitimi almak için ilk adım atılabilir. İlk bilgileri öğrenme, kavramları tanıma, neyin olduğunu öğrenme ve borsayı oluşturan tüm unsurlar hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılabilecek bu kitapların hangilerinin ne kadar iyi olduğunu belirlemek için biraz araştırma yapmak yeterli olacaktır. Söz konusu değerlendirmenin ardından belirlenecek birkaç kitap ile başlanabilecek borsa eğitimi süresince sürekli olarak not almak ve yazmak sürecin kalitesini de doğrudan etkileyecektir.

Borsa kitapları ile birlikte yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının yararlanabilecekleri bir başka kaynak da borsa videolarıdır. İnternette çok sayıda bulunabilecek borsa videoları ile birlikte çok daha keyifli ve etkili bir öğrenme söz konusu olabilir. Fakat tıpkı kitaplar konusunda yapılması gereken araştırma gibi burada da ilgili videoların hangilerinin iyi ve doğru bir şekilde hizmet vereceğini belirlemek elzemdir. Bu doğrultuda ve öncelikle ilgili videoların kim ya da kimler tarafından ortaya konduğu anlamak gerekir. Çünkü borsa videoları, uzman eğitmenler tarafından hazırlandığı gibi borsa üzerine herhangi bir geçmişi, eğitimi ya da uzmanlığı olmayan kişiler tarafından da oluşturulabilmektedir. Bu nedenle ve bilhassa aracı kurumlar ve borsalar tarafından hazırlanmış borsa videolarının öne çıkabileceğini ifade edebiliriz.

Aracı kurumlar ve bankalar, internet üzerinden çeşitli borsa eğitim videoları hazırlamanın yanı sıra borsa eğitimi adı altında başka etkinlikler de düzenlemektedirler. Webinar isimli etkinlik ise bu eğitim sürecinin ilgi çeken noktalarından biridir. Zira internet üzerinden gerçekleştirilen bu canlı borsa eğitimi ile birlikte üst düzey verimlilikle borsa eğitimi sunulabilmektedir. Ayrıca katılımcılar konuyla ilgili sorular da yönlendirebilmektedirler. Webinar etkinliklerinin yanı sıra ücretsiz e-kitap gibi ürünler de sunulmaktadır.

Sanal Borsa ile Borsa Deneyimi (Tecrübesi)

Yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının borsaya girmeden önce bilmeleri gereken bir başka konu da borsa hakkında yeterli deneyime sahip olmayanların piyasada kolayca para kaybedebilecekleridir. Dolaysıyla yapılması gereken, borsa eğitimi aldıktan sonra borsa tecrübesi elde ederek gerçek piyasada işlem yapmanın sağlıklı olacağıdır. Hemen şu bilgiyi de vermeliyiz ki, borsa deneyimi elde etmek için mutlaka gerçek piyasada işlem yapmak ve parayı riske etmek gerekmemektedir. Buna karşın özel olarak hazırlanmış deneme hesabı üzerinden sanal para kullanılarak işlem yapılabilen sanal borsa ile birlikte kolayca ve gerçek paranın kaybedilme ihtimalini de ortadan kaldırarak borsa tecrübesi elde edilebilmektedir.

Hemen her aracı kurum ve banka üzerinden açılabilen deneme hesabı sayesinde yatırımcılar ve yatırımcı adayları, hesaba tanımlanan sanal para ile birlikte istedikleri gibi işlem yapabilirler. Tabii ki söz konusu işlemlerin adeta gerçek bir piyasada gerçekleşiyormuş gibi olması önemlidir. Aksi halde sanal borsa bir oyundan öteye geçemeyeceği gibi yatırımcının tecrübe kazanması da pek mümkün olmayacaktır.

Duygusal ve Karakter Hazırlığı

Evet, borsa eğitimi ve borsa tecrübesi, borsada para kazanmak ve başarılı olmak için çok ama çok önemlidir. Fakat bunlar iyi bir duygusal zekaya ya da piyasanın istediği karaktere sahip olmayan kişilerin para kaybetme olasılıklarının yüksekliğini azaltmamaktadır. Yani önemli olan, yatırımcının ve yatırımcı adayının aldığı borsa eğitimi ya da borsa tecrübesinden ziyade, söz konusu kazanımların iyi bir duygusal zekaya sahip, karakterinin de piyasa için uygun olan kişiler tarafından elde edilmesidir. Bu şekilde istenilen bütünlük sağlanır ve hem teknik hem de duygusal açıdan iyi bir yatırımcıda olması gereken özellikler bir araya gelerek piyasada başarılı olunması için gerekli koşullar ortaya çıkmaya başlar. Peki, borsada başarılı olmak isteyen bir yatırımcının ya da yatırımcı adayının hangi duygusal yapıya ve karakter özelliklerine sahip olması gerekir?

Her şeyden evvel yatırımcı, piyasada yer almadan önce işlem yaparken her daim soğukkanlılığını koruması gerektiğini bilmelidir. Çünkü yeri geldiğinde yoğun stres altında bile yüksek miktarlarda yatırım yapabileceği için söz konusu stresin kararlarını etkilemesine de izin vermemelidir. Bununla birlikte her dair somut verileri değerlendirerek yatırım kararı alınmalıdır. Zira kimi yatırımcılar, sırf belli bir hisse senedinin değer kazanacağını hissettikleri iddia ederek o yönde yatırım yapmaktadır ki bu son derece yanlıştır. Yatırımcı gerçek piyasaya girmeden önce şunu bilmelidir ki, başarılı olmak isteyen her yatırımcının her zaman soğukkanlı, duygusal etkilerden uzak, mantıklı, parçaları birleştirebilen ve sabırlı bir yapıya sahip olması gerekir.

Uzun Vadeli Yatırım

Evet, biliyoruz ki yatırımcılar arasında önemli bir kesim, borsada yatırım yapmayı, kısa sürede çok para kazanmakla eş tutuyor. Ne yazık ki birçok yatırımcı da bu yanlış algıya yenik düşerek ve yeterli araştırma yapmayarak aynı niyette doğrudan gerçek piyasaya giriyor. Sonuç da şaşırtıcı olmayan bir şekilde para kaybı şeklinde ortaya çıkıyor. Oysa borsa, sürekli ve uzun vadeli kazanç piyasası olarak görülmeli, tüm plânlar da bu yönde yapılmalı.

Forex piyasasında olduğu gibi kaldıraç sistemine benzer bir özelliğin olmaması nedeniyle yatırımcılar, ne kadar yüksek tutarda yatırım yaparlarsa olası kazançları da o kadar yüksek olabilir. Tabii ki olağanüstü durumları bir kenara varabileceğimiz bu genelleme ile birlikte yatırımcıların kısa sürede yüksek paralar kazanmak yerine uzun vadede yatırım yaparak ve sabırla bekleyerek ciddi paralar kazanmaları söz konusu olabilir.

Piyasa Takibi

Her yatırımcı, yaşamının önemli bir kısmını borsa için ayırmalıdır. Dolayısıyla borsaya girmeden evvel yatırımcı ya da yatırımcı adayı, zaman ayırması gerektiğini bilerek hareket etmelidir. Söz konusu zamanın da önemli bir kısmını borsa takibi oluşturacaktır. Çünkü borsa, gerek yerel gerekse küresel birçok gelişmeden hızlı bir şekilde etkilenebildiği gibi yatırımcı da neredeyse her önemli gelişmeden haberdar olacak şekilde kendini konumlandırmalı, sistemini kurmalıdır. Her ne kadar aracı kurumlar ve bankalar yatırımcılarına piyasa takibi alanında önemli hizmetler sunsalar da yatırımcının günümüz yazılım ve mobil uygulama teknolojilerinden yararlanarak kendini sistemini kurması çok daha yararlı olacaktır. Hemen her gün yatırım araçlarını, sektörü, ülkeyi ve dünya ekonomisini ilgilendiren haberler takip edilmeli ve bunlar değerlendirilmelidir. Kısacası, sadece piyasa takibi için her gün sıkılmadan belli miktarda zaman ayırma gereksinimi göz önünde bulundurarak piyasaya girilmelidir.

Borsa ile ilgili daha çok bilgiye ve özellikle de ne olduğuna ve nasıl yatırım yapıldığına dair bilgilere ulaşmak için Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı okuyabilirsiniz. Bununla birlikte Canlı Borsa sayfamızdan hisse senetlerini takip edebilmeniz de mümkün.Kayıtlı Yorumlar
aysun
4.10.2016 23:41:37
demo hesabı kullanmadan terimleri işi öğrenmeden işe baslayanlar baslangıcta hep kaybedıypr o yuzden çok dusun az iş yap en guzelı bu.


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
SAFGY
0,86
0
18:14
YONGA
300,10
0
18:14
EGCYH
0,15
0
18:14
AKBNK
8,73
-0,68
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR