Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsadan Ne Kadar Para Kazanılır?

Borsadan ne kadar para kazanılır sorusu, bu piyasada yatırım yapmadan önce öğrenilmek istenen bilgilerden birine dair sıkça dile getirilmektedir. Biz de bu yazımızda ilgili soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Onur Şendere
1.9.2016 14:16:00
Borsadan Ne Kadar Para Kazanılır?

Borsadan ne kadar para kazanılır sorusu, bu piyasada yatırım yapmadan önce öğrenilmek istenen bilgilerden birine dair sıkça dile getirilmektedir. Biz de bu yazımızda ilgili soruya yanıt vermeye çalışacağız. Borsadan ne kadar para kazanılır, borsada kazanmak mümkün mü soruları çok sık bir şekilde sorulmaktadır. Buradaki amaç, yatırım yapmayı amaçlayan kişilerin, piyasada işlem yaparak varılabilecek en üst noktanın getirisinin ne kadar olabileceğine yönelik bilgi almaktır. Diğer yandan bu sorunun kesin bir yanıtı olmayacağını da söylemeliyiz. Çünkü borsa gibi yatırım piyasalarında kimin ne kadar kazanacağı büyük olasılıkla kestirilemez. Daha detaylı bir şekilde bilgi vermemiz gerekirse, evet, para kazanılabilir ancak bunun bir üst sınırı yoktur. Ne kadar kaybedilebilir sorusunun yanıtı kesinlikle vardır. Çünkü yatırımcının piyasaya ne kadar para parayla girdiği bellidir ve o paranın tamamına kadar para kaybı söz konusu olabilir. Diğer yandan aynı yatırımcının piyasada ne kadar başarı göstereceği belli olmadığı ve piyasa koşullarının birçok değişken içerdiğini göz önüne alacak olursak kazanacağı paranın bir sınırı olmadığını söyleyebiliriz.

Yukarıdaki ifadelerimizden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki, borsadan ne kadar para kazanılacağı bilinmeyecek olsa bile ne kadar para kazanılacağını etkileyen unsurları yakından tanımak ve göz önünde bulundurmak gerekir. O halde şimdi, borsadan ne kadar para kazanılacağını belirleyen unsurlara göz atalım.

Borsa Eğitimi

Borsada ne kadar para kazanılacağını belirleyen temel unsur, yatırımcının piyasa hakkında ne kadar bilgisi olduğudur. Kısaca bahsetmemiz gerekirse, borsayı tanımayan, onu oluşturan yapıtaşları hakkında yeterince bilgiye sahip olmayan yatırımcı için yüksek kazanç söz konusu olmadığı gibi elindeki parayı kaybetme ihtimali de bir hayli fazladır. Bu kapsamda her yatırımcının iyi bir borsa eğitimi alması gerektiği ortadadır. Birçok borsa kitabı, yatırımcıların piyasayı tanımaları ve kavramları öğrenmeleri için yazılmıştır ve satın alınmayı beklemektedir. Özellikle de temel oluşturmak için kitaplardan yararlanmak faydalı olabilir. Bununla birlikte yatırımcılar, kendilerince yapacakları araştırma sonucunda hangi kitapları almaları gerektiğini daha sağlıklı bir şekilde belirleyeceklerdir. Maliyetleri de oldukça düşük olan bu kitapların ileride para kazanılması ya da kaybedilmesi konusunda etkili olacaklarını göz önünde bulunduracak olursak söz konusu maliyetlerin göze kesinlikle batmayacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra birçok borsa eğitim videosu de borsa eğitimi kapsamında değerlendirilebilir. İnternet ortamında yer alan bu videoların kimler tarafından hazırlandıklarını göz önünde bulundurarak onlardan yararlanmak sağlıklı olacaktır. Ayrıca aracı kurumlar ve bankalar tarafından da çeşitli eğitimler verilmelidir. Her yatırımcı adayının bu eğitimlerden yararlanması gerekir ki, eğitim süresince verimli çalışma ile birlikte borsadan kazanılacak para da olumlu ya da olumsuz etkilenecektir.

Borsa Deneyimi

Borsadan kazanılacak parayı etkileyen bir başka unsur da yatırımın deneyimi ya da bir başka deyişle yatırımcının borsa tecrübesidir. Çünkü bilgi kadar ve kimilerine göre bilgiden daha değerli bir kazanım olan borsa deneyimi, yatırımcının nerede nasıl hareket edeceğini içgüdüsel olarak yönlendirmekle kalmaz, hangi durumlarda nasıl kendisini ve parasını koruyacağını da işaret eder. Borsadan para kazanılması konusunda olmazsa olmaz borsa deneyimi, en iyi sanal borsa olarak bilinen deneme hesapları üzerinden sağlanabilir. Çünkü ücretsiz bir şekilde açılan bu hesaplar üzerinden yapılan işlemler konusunda yatırımcılar hem özgürdür hem de olası kötü durumlardan hiçbir şekilde etkilenmezler. Dolayısıyla yatırımcıların borsa deneyimi elde etmeleri için hazırlanmış olan bu özel ve gerçeğin aynen yansıtıldığı piyasada elde edilen deneyim, ileride para kazanılması yönünde değerlendirileceği için kesinlikli iyi bir şekilde elde edilmelidir.

Yatırımcı Psikolojisi

Yatırım piyasaların her birinde önemli sayılabilecek bir faktör varsa o da yatırımcı psikolojisidir. Çünkü yatırımcı psikolojisi, sahip olunan borsa eğitimi ve borsa deneyimi alanlarında da etkili olmaktadır. Kimi zaman öğrenilen bilgilerin iyi bir şekilde kullanılmasına yol verirken kimi zaman da duyguların ağır basmasına göz yumarak yanlış kararlar alınmasını sağlayabilir. Dolayısıyla yatırımcının psikolojisinin ve karakterinin borsadan para kazanmak için ne kadar uygun olup olmadığı da sorgulanmalıdır. Söz konusu sorgulamanın borsa eğitimi ya da sanal borsa ile deneyim kazanıldığı sırada gerçekleşmesi doğru olur. Aksi halde gerçek piyasada bu sorgulamanın yapılması hem yatırımlara olumsuz yansıyacağı gibi hem de işin işten geçmesi anlamına gelmektedir. Soğukkanlı olmayı başarabilen, özellikle de stres altında karar almakta zorlanmayan, duygularını hiçbir şekilde işlemlere karıştırmayan, sabırlı, disiplinli ve hırsını kontrol edebilen yatırımların borsadan daha çok para kazanabileceklerini söyleyebiliriz. Bunların herhangi birinin olmaması ya da bunların aksi yönde özelliklere sahip olmak borsadan para kazanmak için yatırımcıların heveslenmemesi gereken işaretler olarak dikkate alınmalıdır.

Borsaya Giriş Parası

Borsadan ne kadar para kazanılabileceğini belirleyen bir başka önemli unsur da yatırımcının borsaya girerken ne kadar yatırdığıdır. Çünkü söz konusu paranın kullanılması ile birlikte ortaya çıkacak olası kâra göre kazanç belirleneceği için yatırımda kullanılacak paranın azlığı da çokluğu da belirleyici olacaktır. Forex piyasasında olduğu gibi kaldıraç sistemi ya da o sisteme benzer bir özellik bulunmaması nedeniyle, yatırımların sonucunda elde edilen kazanç, doğrudan yatırımda kullanılan paranın büyüklüğü ile doğru orantılı olacak şekilde değerlendirilmektedir. Dolayısıyla yatırımcı, küçük miktarlarda yatırım yaparsa ve söz konusu yatırım kâr etse bile bunun büyük kazançlar getirmesi pek mümkün değildir. Mümkün olması için yatırımın çok uzun vadeli olarak gerçekleşmesi gerekir. Diğer yandan tüm paranın belli bir yatırım aracına bağlanması önerilmemektedir. Olması gereken, yatırım amacıyla sağlanan birikimin bir portföy oluşturarak ve o portföy etrafında kullanılmasıdır. Bu sayede yatırımcı, portföyündeki yatırım araçlarının değer kazanması ile birlikte toplamda kâr ederse ve söz konusu kârın gerçekleşmesi için kullanılan para da yüksek miktarda ise kazanç da çok yüksek miktarlarda olacaktır.

Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı okuyarak konuya dair farklı bakış açılarına ve farklı bilgilere ulaşabileceğiniz gibi Canlı Borsa sayfamız üzerinden Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerini yakından takip edebilirsiniz.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
SAMAT
1,16
-0,86
18:14
ARBUL
0,40
0
17:44
OZKGY
2,13
-1,85
18:14
TBORG
8,54
1,55
18:14
GUSGR
1,22
2,52
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR