Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsada Yatırım Kararı Almak Nedir ve Nasıl Olur?

Borsada yatırım kararı almak nedir ve nasıl olur sorusu, henüz yolun başında olan ve borsa piyasasında yer almak isteyen yatırımcı adaylarınca pek çok defa dile getirilen sorular arasında gösterilebilir.

Onur Şendere
15.11.2016 17:20:00
Borsada Yatırım Kararı Almak Nedir ve Nasıl Olur?

Borsada yatırım kararı almak nedir ve borsada yatırım yapmak nasıl olur gibi sorular, henüz borsada işlem yapmamış olsa da bu piyasada bulunarak yatırım yapmayı ciddi bir şekilde düşünen kişiler tarafından dile getirilmektedir. Biz de bu yazımızda bu tür sorularla zihni meşgul olan okurlarımıza yönelik bilgiler sunmaya çalışacağız. Öncelikle borsa hakkında kısaca bilgi vermemiz ve ülkemizdeki yatırımcı adaylarına yönelik olarak Borsa İstanbul hakkında bilgi vermemiz gerekirse, daha önce İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olarak da bilindiği ifade edebiliriz. Daha sonra ve yakın bir zamanda İMKB olarak kısaltılmış olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası isminin Borsa İstanbul olarak güncellendiği de söylemeliyiz. Günümüzde Borsa İstanbul olarak bilinen ülkemizdeki en büyük borsa piyasasında yatırım kararı almak oldukça ciddi bazı süreçlerin sonrasında gerçekleşmektedir. Tabii ki sadece bir yakınından aldığı ve inandığı tüyo şeklinde bilgi sonrasında da para kazanmak umuduyla bu piyasaya merhaba diyen kişiler de vardır. Ancak bu gibi durumlar nadir bir şekilde gerçekleştiği için ve hiç de sağlıklı görülmediği için bu tür istisnaları göz ardı ederek bilgiler aktarmaya gayret ettiğimizi söylemeliyiz.

Borsa Eğitimi İlk Adımlar

Borsada yatırım kararı almak ile birlikte bu yolda yürürken yatırımcının hangi kazanımlara sahip olması gerektiği de ortaya çıkacaktır. Yani yatırımcı, nasıl ki bir alanda kendini geliştirerek o alanda ortaya koyduğu çalışmalarla kazanç elde edebilirse borsada da aynı şekilde kazanç elde edebilmesi için kendisini geliştirmesi gerekir. Borsa eğitimi adı altında topladığımız bu kazanımların eğitim ayağı ilk en önemli adım olarak gösterilebilir. Zira borsa eğitimi, söz konusu piyasada uzun soluklu bir şekilde yer almak isteyen ve sürekli olarak para kazanmayı amaçlayın kesinlikle verimli bir şekilde geçirmeleri gereken bir sürecin de adıdır. Bu doğrultuda hareket edecek kişi ilk olarak hangi araç gereçleri kullanarak borsa eğitimi alacağını belirlemelidir. Genellikle yatırımcı adayları ilk olarak kitaplar üzerinden yola çıkmayı doğru bulmaktadırlar. Bizim de katıldığımız bu seçim ile birlikte yatırımcı adayı, piyasada mevcut olan borsa eğitim kitaplarına yönelik araştırma yapmaya başlar. Bu araştırma ile birlikte hangi kitapların çok ilgi gördüğünü ve diğer yatırımcıların hangi kitaplardan yararlanarak ne derece memnun olduklarını anlayabilir. Sonrasında ilgili kitaplara yönelik araştırmayı sürdürerek hangi eserlerin kendisi için uygun olacağını belirler. Artık geriye kalan birkaç kitabın temin edilmesine sıra gelmiş olur ve yatırımcı isterse söz konusu kitapları doğrudan satın alır ya da kütüphaneler üzerinden de temin edebilir. Burada kütüphaneden temin edilmesini önermemizin nedeni ise söz konusu kitaplar üzerinden borsa eğitimi alırken mutlaka not tutulması gerektiğidir. Bu sayede tutulan notlar vesilesiyle daha sonra kitapların kendisine doğrudan ihtiyaç kalmayacaktır ve yatırımcı ilgili bilgilere ulaşmak istediğinde notlarından yararlanarak ihtiyacını giderebilecektir.

Yatırımcı adaylarının bir kısmı da borsa eğitim videoları üzerinden hareket etmeyi tercih etmektedir. Günümüz teknolojilerini düşündüğümüzde ve söz konusu teknolojilerin eğitim dünyasına olan etkilerini de dikkate aldığımızda oldukça ilgi gören ürün grupları arasında yer alan borsa eğitim videoları gittikçe daha çok öne çıkmaktadır. Ancak burada yatırımcılar için oldukça riskli durumların da mevcut olduğunu ifade etmemiz gerekir. Özellikle de her borsa eğitim videosunun yararlı olmadığını ifade etmeliyiz. Çünkü kimi video üreticileri yalnızca söz konusu videoların izlenmesi üzerinden para kazanmayı hedefledikleri için içeriğin doğru olup olmadığı ikinci plana atılabilmektedir. Zira video üreticisi bu alanda yeterli bilgiye sahip olmayabilir ve video üretip yayınlama için herhangi bir engel de bulunmadığı için hemen herkes borsa eğitim videosu adı altında çeşitli çalışmalar yapıp bunları birçok platform üzerinden paylaşabilmektedirler. Dolayısıyla burada yatırımcı adayının çok iyi bir şekilde ilgili videolar üzerinde araştırma yapması ve hangilerinin gerçekten alanında uzman kişi ya da kurumlar tarafından oluşturulduğunu tespit etmesi gerekir. Bu tespitin ardından yatırımcı adayı ilgili videodan ya da videolardan yararlanmaya başlayabilir. Ayrıca bir yatırımcı adayının sadece borsa eğitim videoları üzerinden iyi bir şekilde borsa eğitimi alması pek mümkün görülmemektedir. Zira videolarda sunulan bilgiler kitaplarda sunulan bilgilere göre çok detaylı olamadığı için konular daha çok genel hatlarıyla sunulmaktadır. Bu da kimi önemli ve oldukça faydalı bilgilerin göz ardı edilmesine neden olabilmektedir.

Borsa eğitim kitapları ve borsa eğitim videoları ile birlikte yatırımcı adaylarının en çok ilgi gösterdikleri şeylerden biri de borsada aracılık faaliyeti yapan bankalar ve aracı kurumlar tarafından sunulan çalışmalardır. Bilhassa webinar olarak isimlendirilen ve yatırımcı adaylarının canlı eğitimlere katılmasını sağlayan etkinlikler son derece ilgi görmektedir. Zira bu eğitim etkinliklerinde bir uzman eğitmen bulunur ve webinar etkinliğine katılan kişilere canlı olarak adeta özel ders verir. Söz konusu ders sırasında ya da eğitmen tarafından belirlenen aralıklarda yatırımcı adayları tarafından sorular sorulabilmektedir. Ayrıca yatırımcı adaylarının yaşamları boyunca aldıkları diğer eğitimlere de benzer şekilde bir kişinin anlatması ve diğerlerinin de dinlemesi üzerine kurgulanan klasik modelle borsa eğitimi almaları da öğrenme alışkanlıklarına son derece yakındır.

Borsa Deneyimi

Borsa eğitimi alan her yatırımcı adayı hemen gerçek piyasada yer almamalıdır. Çünkü gerçek piyasada para kazanabilmek için sadece borsa eğitimi yeterli olmamakla beraber iyi bir tecrübe ya da bir başka söyleyişle deneyim de elde etmek gerekir. Bu kapsamda gerçek piyasada işlem yaparak borsa deneyimi kazanmayı beklemek son derece riskli bir adım olacaktır. Zira yatırımcı adayı, gerçek borsada yer alması ile birlikte gerçek parasını kullanmak durumundadır ve yeterli deneyime sahip olmadığı için ne kadar ilgi bilgi birikimine sahip olursa olsun uzun vadede para kazanması zordur. Dolayısıyla bir yandan tecrübe kazanmak isterken bir yandan da para kaybetmesi söz konusu olacağı için aracı kurumlar ve bankalar tarafından sunulan deneme hesabı gibi çözümler çok daha yararlı olmaktadır.

Sanal borsa olarak da isimlendirilen demo hesap açımı sonrasında sanal bir ortamda adeta gerçek borsada işlem yapar gibi yer alabilmek yatırımcı adaylarının hiçbir şekilde ceplerindeki parayı riske atmadan borsa deneyimi elde etmelerine imkân tanımaktadır. Dolayısıyla sadece sanal para kullanılarak işlem yapmanın mümkün olduğu bu tür bir fırsatı kesinlikle iyi değerlendirmek gerekir.

Borsada Yatırım Yapmak için Vadesiz Yatırım Hesabı

Borsada yatırım yapma kararı alınması ile birlikte gerekli olan temel kazanımlardan borsa eğitimi ve borsa tecrübesi sağlandıktan sonra artık yatırımcı adayı belirleyeceği bir aracı kurum ya da banka üzerinden vadesiz yatırım hesabı açarak gerçek bir yatırımcı olma yolunda ilk resmi adımları atabilir. Bunun için komisyon oranları düşük ve giriş ücreti olabildiğince az olan aracı kurum ve banka seçmek yararlı olacaktır. Ancak sadece bu tür ücretlendirmeleri düşük diye kötü bir aracı kurum ya da banka seçmek de hatadır. Zira teknoloji, eğitim ve diğer birçok alanda iyi hizmetler veren aracı kurumları ve bankaları istedikleri komisyon ve giriş ücreti gibi ödemeler doğrultusunda değerlendirmek faydalı olacaktır.

Bir aracı kurumun ya da bankanın seçilmesi sonrasında yatırımcı adayı bizzat ilgili aracı kurumun ya da bankanın fiziksel şubesine gidebilir veya yine ilgili aracı kurumun ya da bankanın internet sitesi üzerinden başvuru yaparak süreci başlatabilir. Kimi aracı kurumlar ve bankalar yatırımcı adayından çeşitli ek bilgi ve belgeler de talep edebilmektedirler. Başvuru formunun doldurulması ve istenen diğer bilgi ve belgelerin tedarik edilmesi sonrasında herhangi bir sorun olmaması halinde yatırımcı adayı borsada değerlendireceği miktarı kendisine gösterilen hesap numaralarından herhangi birine aktarabilir. Artık bu aşamadan sonra yatırımcı adayı için yatırımcı ifadesini kullanmak daha doğru olacaktır. Zira yatırımcı, gerekli tüm resmi adımları da atmış olarak kendisine sunulan kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri kullanarak yine kendisine gösterilen sistem üzerinden yatırım yapmaya başlayabilir.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
ORMA
0,96
1,06
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
BSOKE
2,12
0
18:14
KRSTL
2,02
-2,88
18:14
GLRYH
1,02
2
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR