Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsada Uzak Durulması Gereken Şeyler Nelerdir?

Borsada uzak durulması gereken şeyler vardır. Uzak durulması gereken şeyler ise doğal olarak kişinin yani yatırımcının para kaybetmesine neden olacak şeylerdir. Bu yazımızda söz konusu uzak durulması gereken konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Onur Şendere
2.11.2016 19:06:00
Borsada Uzak Durulması Gereken Şeyler Nelerdir?

Borsada uzak durulması gereken konular, birçok yatırımcının hata yaparak para kaybetmesine vesile olan hatalar, yaklaşımlar, değerlendirmeler, analizler ve düşünceler olarak özetlenebilir. Ancak bu dar tanım hiçbir yatırımcı ve yatırımcı adayı için yeterli olmayacağı için hem halihazırda piyasada yatırım yapan kişilere hem de yatırım yapmayı düşünen ve yolun başında olan kişilere yararlı olacağını düşündüğümüz bilgiler aktarmaya çalışacağız. Aktaracağımız bilgiler kişiden kişiye doğru ya da yanlış olarak değerlendirilebilir. Yani kimi yatırımcıya göre doğru olabilecekken kimi yatırımcıya göre de yanlış olabilir. Ancak sunacağımız bilgilerin ve naçizane tavsiyelerimizin hemen herkes tarafından onaylanabilecek yani hemen her yerde ve herkes için geçerli olabilecek türden olmasına özen gösterdiğimizi de ifade etmek isteriz.

Eğitimsiz Borsaya Girmek

Borsa eğitimi, her yatırımcının ve yatırımcı adayının mutlaka alması gereken eğitimler arasında yer almaktadır. Fakat bu eğitim, edinmesi son derece kolay ve bir o kadar da az miktarda maliyetle sağlanmasına rağmen birçok yatırımcı ve yatırımcı adayı tarafından göz ardı edilmektedir. Zira ve maalesef ki yatırımcılar ve yatırımcı adayları arasında hızlı bir şekilde herhangi bir hazırlık yapmadan ve daha da tehlikeli olarak bir başkasının yönlendirmesi sonrasında soluğu borsada alma isteği ortaya çıkabilmektedir. Ancak olması gereken, iyi bir borsa eğitimi sonrasında bu piyasa girmektir.

Borsa eğitimi alabilmek için öncelikle yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının borsa kitaplarına başvurması önerilmektedir. Bu kapsamda yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının mutlaka iyi bir araştırma sonrasında kendileri için hem fiyat hem de kalite açısından iyi olabilecek kitapları belirlemeleri gerekmektedir. Ardından da yaşanılan yerdeki kitapçıdan ve internet üzerinden satış yapan kitapçılardan söz konusu kitaplar temin edilebilir. Kitapların alınması ya da kütüphanelerden temin edilmesi sonrasında yatırımcının ve yatırımcı adayının mutlaka ders çalışır gibi konuya eğilmesi önemlidir. Çünkü edineceği bilgiler kendisi için son derece önemli olacağı ve mutlaka kalıcı olması gerektiği için sanki ders çalışır gibi not tutmak ve hatta özel bir deftere düzenli bir şekilde yazarak çalışmak faydalı olacaktır.

Borsa eğitim kitapları ile birlikte günümüzde borsa öğrenmek isteyen kişilerin sıkça başvurdukları yollardan biri de borsa videoları ile borsa eğitimi almaktır. Bunun için de ücretsiz videoların yer aldığı YouTube gibi sitelerden yararlanılabilir. Ancak burada her yatırımcının ve yatırımcı adayının dikkat etmesi gereken bir nokta vardır. O da her videonun yarar sağlayacağına dair bir kural yoktur. Çünkü söz konusu mecralarda sadece para kazanma odaklı olarak yer alan kişiler de bulunmaktadır ve bu kişilerin hazırladıkları videoların doğruluğu ve geçerliliği tartışılır. Dolayısıyla kişinin içinin rahat bir şekilde borsa videolarından yararlanabilmesi için bu alanda uzman kişi ve şirketler tarafından hazırlanan videoları tercih etmek yararlı olacaktır.

Borsa eğitimi almak isteyen kişilerin en çok sevdikleri ve en çok ilgi gösterdikleri kaynaklardan biri de bu alanda aracılık hizmeti veren bankalar ve aracı kurumlar tarafından sunulan eğitim programlarıdır. Söz konusu eğitim programlarının içinde ücretsiz olarak sunulan eğitim kitaplarının yanı sıra canlı dersler de yer almaktadır. Özellikle de webinar isimli çevrimiçi borsa eğitimi şeklinde de ifade edebileceğimiz hizmet sayesinde yatırımcılar ve yatırımcı adayları evlerinde ya da internet bağlantısının olduğunu herhangi bir yerde bulunan bilgisayar sayesinde derslere katılabilmektedirler.

Deneyimsiz (Tecrübesiz) Borsaya Girmek

Borsada para kazanmak isteyen ve daha da önemlisi sürekli olarak para kazanmak isteyen yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının kesinlikle iyi bir borsa deneyimine sahip olmaları elzemdir. Bu gereksinimi bilerek yola çıkması gerekirken borsa eğitimi alarak ya da onu da almayarak borsada işlem yapmaya başlamak para kaybetmek için yapılmış iyi bir hareket olarak algılanabilecekken para kazanmak için boşa çaba harcamaktan öteye gitmeyecektir. Dolayısıyla borsada uzak durulması gereken şeylerden biri de borsa deneyimi ya da bir başka söyleyişle borsa tecrübesi olmadan işlem yapmaya başlamaktır. Oysa borsa deneyimi elde etmek hem ücretsiz hem de zahmetsizdir. Zira aracı kurumlar ve bankalar, borsada yer almak isteyen kişilere özel olarak sanal borsa şeklinde de ifade edilen bir deneme hesabı açabilmektedirler. Yatırımcılar ve yatırımcı adayları da bu deneme hesabı üzerinden sanki gerçek piyasada işlem yapıyormuş gibi hareket ederek herhangi bir maddi risk almadan deneyim kazanma fırsatı elde edebilmektedir.

Duygusal Hareket Etmek

Kuşkusuz herkes borsada para kazanmak ve mümkünse de olabildiğince kısa sürede para kazanmak ister. Bu istek beraberinde mantıksız kararlar alınmasına da neden olabilmektedir. Bilhassa kendisini psikolojik olarak piyasaya hazırlayamamış yatırımcılarda kendini gösteren bu durum karşısında ciddi miktarlarda paraların kısa sürede kaybolması oldukça kolaydır ve mümkündür. Zira borsada duygusal adımlara ve bu adımların sonrasında da duygusal işlemlere yer yoktur. Bu tür işlemler yatırımcılara genel olarak para kazandırmadığı gibi çok basit bir şekilde para kaybetmelerine neden olabilmektedir. En çok da zarar eden bir işlemimin ya da işlemler silsilesinin ardından söz konusu zararın anında telafi edilmesi gerektiğine dair ortaya çıkan bir hisle yapılan bu duygusal işlemler sonrasında yatırımcılar çok daha fazla zarar edebilmektedirler.

Kötü Aracı Kurum Üzerinden Yatırım Hesabı Açmak

Her yatırımcının borsada işlem yapabilmesi için bir aracı kurum ya da banka seçerek söz konusu mecra üzerinde vadesiz yatırım hesabı açması elzemdir. Piyasada aracılık hizmeti veren çok sayıda aracı kurum ve banka bulunmaktadır. Ancak bunların sadece bazıları gerçekten kaliteli hizmet vermektedir. Burada kaliteli hizmetten kastımız ise birçok alanda iyi bir şekilde yatırımcının işini kolaylaştırma başarısıdır. İyi bir müşteri hizmetlerinin yanı sıra teknolojinin son nimetlerinden iyi bir şekilde yararlanabilen ve bunu da sorunsuz bir şekilde müşterilerine yansıtabilen, komisyon ve diğer ücretlendirmeleri makul, piyasa takibi gibi ek çalışmalarla fark yaratan ve borsa eğitimi konusunda oldukça iyi hizmetler sunan aracı kurumlar ve bankalar seçilmelidir. Fakat yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının yeterince araştırma yapmaması ya da sadece arkadaşlarının yönlendirmesiyle yetersiz olduğu belli olmasına rağmen zayıf bir aracı kuruma ya da bankaya razı olmak yapılmaması yani uzak durulması gereken hatalar arasında gösterilebilir.

Tek Bir Yatırım Aracına Odaklanmak

Borsada yer alan yatırımcılara sunulan öneriler arasında her daim portföy kelimesi geçmektedir. Zira portföy ifadesi, yatırımcının ilgi alanları dahilinde ve bilgi sahibi olduğu yatırım araçları üzerinden kendisine birkaç tane yatırım aracı belirleyerek onlar üzerinden yatırım yapmaya odaklanmasıdır diyebiliriz. Fakat kimi yatırımcılar bu öneriye pek kulak asmamakta ve sadece belli bir yatırım aracının üzerine düşerek sürekli ona yönelik yatırım yapmaya çalışmaktadır. Bu durum bazen eldeki tüm paranın söz konusu yatırım aracına yatırılmasına da sahne olabilmektedir. Oldukça tehlikeli olmasının yanı sıra para kaybedilmesine neden olan yaklaşımlardan biri olan bu şekilde yatırım yapma alışkanlığı, borsada uzak durulması gereken şeyler arasında gösterilmektedir.

Araştırma Yapmadan Yatırım Yapmak

Borsada yer alma sürecinin en önemli kısımları arasında, temel ve teknik analiz gibi çalışmalar neticesinde hangi alanlarda ve hangi yatırım araçlarına yönelik yatırım yapılacağını belirleme süreci gösterilmektedir. Zira bu önemli çalışmaların ardından yatırımcı üzerinde çalıştığı yatırım aracı üzerinden para kazanıp kazanamayacağını öngörebilmekte ve ona göre çeşitli kararlar alabilmektedir. Kimi yatırımcılar ise bu tür çalışmaları çeşitli nedenlerle gerçekleştirmemektedir. Bunun sonunda da somut verilerden yararlanılmamakta ve yatırımcının para kaybetmesine neden olabilecek hatalara adeta davetiye çıkarılmaktadır. Bilhassa duygusal adımlar atarak belli yatırım araçlarına yoğunlaşarak herhangi bir araştırmaya ve incelemeye gerek duymaksızın yatırım yapmak kesinlikle önerilmektedir. Bu konuda bir örnek vermemiz gerekirse, taraftarı olduğu spor kulübünün borsaya açılması ya da borsada işlem görmesi üzerine birçok taraftar sadece o kulübün taraftarı oldukları için ilgili kulübün hisse senetlerine yatırım yapabilmektedirler. Oysa tamamen duygusal bir karar olarak değerlendirebileceğimiz bu tür bir yaklaşım kesinlikle uzak durulması gereken borsa hataları arasında gösterilmek üzere iyi bir örnek olarak değerlendirilebilir.

Piyasa Takibi Yapmamak

Borsalar, gerek dünya üzerindeki gerekse yerel gelişmelerden çok ciddi şekilde etkilenmeye açıktırlar. Buna bağlı olarak da yatırımcıların ciddi bir disiplinle paralel olarak piyasa takibi adını verdiğimiz sektör, şirket, dünya ve küresel bazda haber ve analiz takibi yapmaları gerekmektedir. Söz konusu takip ile birlikte ortaya çıkacak gelişmelere bağlı olarak olabildiğince hızlı bir şekilde pozisyon alarak doğru yönde hamleler yapmak ya da riskli durumların ortaya çıkabileceği anlarda güvenli limanlara yönelmek sağlıklı olacaktır. Fakat yatırımcılar arasında piyasa takibine gereken önemi vermeyenlerin olması, bu çalışmanın da göz ardı edilmesine neden olabilmektedir. Sonuçta da diğer yatırımcılar doğru zamanda doğru şekilde hamle yaparken piyasa takibi yapmayanlar ya para kazanma fırsatlarını değerlendirememekte ya da mevcut yatırımlarının zarar etmesine karşın önlem almaya fırsat bulamamaktadır.

Yukarıda saydığımız gibi daha birçok hatadan bahsedebiliriz. Ancak genel olarak bu hatalardan borsa yatırımcılarının uzak durmalarının gerektiğini ifade edebiliriz.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
ISYAT
1,01
0
18:14
TAVHL
14,73
3,23
18:14
PKENT
47,96
2
18:14
ATSYH
0,74
5,88
18:14
KONYA
287,40
2,06
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR