Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsada Sürekli Nasıl Para Kazanılır?

Borsada sürekli nasıl para kazanılır ya da bir başka deyişle borsada istikrarlı bir şekilde para kazanmak üzerine çokça soru sorulmaktadır. Soruların yanıtları basit ve net olmakla birlikte uygulaması zor olabilir.

Onur Şendere
25.8.2016 16:24:00
Borsada Sürekli Nasıl Para Kazanılır?

Borsada sürekli nasıl para kazanılır sorusuna yanıt vermek, bir anlamda borsada nasıl hareket edileceğine yönelik bilgi vermek demektir. Yani hangi adımlar atılmalı, neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli ve nelerden uzak durmalı şeklinde birçok önerinin bir araya gelmesi ile birlikte sürekli olarak nasıl para kazanılacağına dair de bilgi verilmiş olunur. Şimdi söz konusu bilgileri çeşitli başlıklar altında sunmaya çalışalım.

Borsa Eğitimi

Her ne kadar yatırımcı adayları ve yatırımcılar için borsada işlem yapmak çok ciddi gereksinimlere gerek duyulmayan bir hareket olarak algılanabilse de aslında borsa eğitimi almak son derece önemlidir. Hatta hiçbir uzman, bir yatırımcının borsa eğitimi almadan işlem yapmasını doğru bulmaz. Tabii ki durumları oldukça iyi olan yatırımcılar, uzmanlara yetki vererek kendilerine adına yatırım yapmalarını isteyebilir ve bu nedenle de borsa eğitimini gerekli görmeyebilir. Ancak piyasanın nelerden etkilendiği, hangi olaylara nasıl tepki verdiği ve daha birçok unsura dair bilgileri, olayları ve sonuçları öğrenmek için borsa eğitimi şarttır. Söz konusu eğitimi almak oldukça kolay olmakla beraber yatırımcının biraz zaman ayırması ve dikkatini vermesi yeterli olacaktır. Bu amaçla borsayı öğrenmek isteyen bir yatırımcının ilk durağı bir kitapçı olabilir ya da kitap satan bir e-ticaret sitesi olabilir. Diğer yandan hangi kitabın iyi olduğunu öğrenmek için de internet üzerinden ya da halihazırda borsada yatırım yapan ve başarılı olan kişilere yönelik araştırmalar yaparak bir liste çıkarılabilir. Belirlenen kitapların arasında mutlaka temel atma niteliği taşıyacak, kavramları ve temel bilgileri açıklana kitaplar olması gerekir. Söz konusu kitapları temin ederek ve ders çalışır gibi notlar alarak borsa eğitimi almaya başlanabilir. Bununla birlikte ya da bu kitapların okunmasından sonra internet ortamında yayınlanan borsa eğitim videoları da devreye girebilir. Bilhassa borsa üzerine uzmanlıkları bulunan kişiler tarafında hazırlanmış videoların son derece başarılı ve etkili olabileceklerini ifade etmeliyiz. Ayrıca aracı kurumlar ve bankalar tarafından da birçok borsa eğitim faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Ücretsiz e-kitaplarla başlayan süreç son aşamada webinar isimli çevrimiçi ya da bir başka söyleyişle online borsa eğitimi etkinlikleri şeklinde tamamlanmaktadır. Genel olarak baktığımızda borsa eğitimi hem uzun zaman istemeyen hem de maliyetli olarak görülmeyecek kadar az miktarda harcamalar sonucunda elde edilecek bir eğitimdir.

Borsa Deneyimi (Tecrübesi)

Her ne kadar borsa eğitimi alınmasının ardından ya da hiç borsa eğitimi almadan gerçek piyasada işlem yapmaya kalkan ciddi bir kitle olsa da olması gereken iyi bir borsa eğitimini iyi bir borsa deneyimi ile pekiştirmektedir. Çünkü nasıl ki, hemen her türlü meslekte deneyim yani tecrübe önemli ise yatırım piyasalarında çok daha önemlidir. Hatta kimilerine göre eğitimden bile önce gelmektedir. Diğer yandan tamamen para kazanma ya da para kaybetme ile sonuçlanan bir mecra olması dolayısıyla normal şartlarda borsa tecrübesi elde edebilmek için ciddi bir süre geçirmek gerekir ve acemi yatırımcılar bu süreçte önemli miktarda para kaybedebilirler. Ancak günümüzde, sanal borsa olarak da bilinen deneme hesapları üzerinden sanal para kullanarak işlem yapmak mümkündür. Aracı kurumlar ve bankalar tarafından açılabilen deneme hesabı ile birlikte yatırımcı, gerçek parasına hiç dokunmadan ve sadece sanal para ile yatırım yapabilir, süreci izleyerek borsada ne kadar başarılı olup olmayacağını kestirebilir. Gerçek parasının artmasının ya da azalmasının söz konusu olmadığı sanal borsa, borsa eğitimi ile birlikte öğrenilenlerin uygulanabilmesi açısından da iyi değerlendirilmesi gereken bir süreçtir. Gerçek borsanın olduğu gibi yansıtıldığı sanal borsa, her yatırımcının gerçek piyasada işlem yapmasından önce kayda değer miktarda vakit geçirerek deneyim kazanması için altı çizilerek önerilmektedir. Tamamen ücretsiz olarak sunulan sanal borsa yani deneme hesabı üzerinden deneme hesabı açılışı yatırımcı adayları için kıymeti bilinmesi gereken harikulade bir hizmettir.

Yatırımcı Psikolojisi

Borsada başarılı olabilmek ve buna bağlı olarak sürekli para kazanabilmek için psikoloji çok önemli bir unsurdur. Her ne kadar sanal borsada işlem yaparken birçok yatırımcı başarılı olsa da gerçek piyasada yer almaya başlanması ile birlikte adeta daha önce hiç yatırım yapılmamış gibi sonuçların ortaya çıkması oldukça mümkündür. Çünkü sanal borsada kullanılan para gerçek olmadığı için yani yıllarca biriktirilmiş ya da değerli bir şeyin satılması sonucunda elde edilmiş son derece değerli bir para olmadığı için kullanması da son derece kolaydır. Ancak gerçek para ile işlem yapılmaya başlandığı andan itibaren ortaya çıkan stresin iyi bir şekilde yönetilip yönetilmemesi yatırım sürecinde dikkate değer oranda etkili olmaktadır. Bu kapsamda yatırımcının, borsa eğitimi almaya başladığı ya da borsayı tanımaya başladığı ilk andan itibaren kendisini psikolojik olarak da hazırlaması gerekir. Diğer yandan aynı süreçte kendi psikolojisi ya da karakteri, davranış alışkanlıkları ile borsada olması gereken özelliklerin karşılaştırılması da gerekir. Örneğin fevri hareket etme eğiliminde olan bir kişinin borsada başarılı olması özellikle de uzun vadeli olarak başarılı olması sürpriz olacaktır. İşte bu gibi özellikler üzerinden değerlendirme yapmak, eğer borsada başarılı olmak için gerekli soyut özelliklerin olmadığının düşünülmesi halinde yatırım yapmaktan kaçınmak gerekir.

Sektör ve Şirket Seçimi

Borsadaki yatırımların büyük çoğunluğu ve hatta neredeyse tamamı hisse senetlerine yönelik gerçekleşmektedir. Bu açıdan baktığımızda yatırımcı için ideal hisse senedi ya da senetlerini belirlemek oldukça önemlidir. Özellikle de sürekli olarak para kazanmak hedefiyle yola çıkanlar için henüz yolunda başındayken plan yapmak ileride hem odaklanma hem de işlem kabiliyeti açısından büyük fayda sağlayacaktır. Borsada sürekli para kazanmak için yatırımcının her şeyden önce bilgi sahibi olduğu ve ilgisinin devam edeceği sektörlere yönelmesi önerilir. Buna bağlı olarak da ilgili sektör ya da sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri incelemek gerekir. Şirketleri incelerken yatırımcının adeta o şirkete ortak olunur mu olunmaz mı sorusuna yanıt bulması önemlidir. Aslında borsa üzerinden de olsa bir şirketin hisse senetlerini almak o şirkete yapılmış bir yatırım olmakla beraber aynı zamanda teknik olarak ortak olunduğu anlamına da gelmektedir. Dolayısıyla yatırımcının yatırım yapmak istediği şirketleri çok titiz bir şekilde incelemesi önerilir. Şirketin yerleşmiş, kararlı ve başarılı bir organizasyon yapısına sahip olup olmadığı, hem şirketin hem de içinde bulunduğu sektörün yakın gelecekteki fırsatları ve tehlikeleri, geçmiş dönemlerde ortaya konan performans, ürün ya da hizmet açısından kısa ve uzun vadedeki plânlar gibi konular üzerinde özellikle durulması tavsiye edilir.

Portföy Oluşturmak

Borsada para kazanmak için yatırım amacıyla kullanılacak paranın türümü bir hisse senedine ya da başka bir yatırım aracına yatırmak kesinlikle önerilmemektedir. Çünkü bu hamle somut veriler ve somut stratejiler üzerine kurulu yatırım anlayışına sahip yatırımcılar için pek uygulanan bir yöntem değildir. Tabii ki bazı fırsat dönemlerinde ve yatırımcının da çok emin olduğu durumlarda belli bir yatırım aracına yüklü yatırım yapılabilir. Ancak genel olarak borsada para kazanmak için yatırımcının elindeki miktarı belli bir portföy oluşturarak o portföyü oluşturan yatırım araçlarına bölmesi beklenir. Bir önceki konuda bahsettiğimiz üzere, yatırımcının ilgi alanına ve bilgi sahibi olduğu sektör bünyesinde faaliyet gösteren doğru şirketlerden oluşan bir portföyün para kazandırması sürpriz olmayacaktır. Burada önemli olan noktanın portföy bazında para kazanmak olduğunu da unutulmamalıdır. Yani portföyde yer alan bazı yatırım araçlarına yönelik yapılan yatırımlar zararla sonuçlanabilir. Ancak portföyün toplamda kârda olması istenen sonuçtur. Zaten portföy oluşturmanın mantığı da budur.

Uzun Vadeli Yatırım Hedeflemek

Kısa sürede çok para kazanmak hedefiyle yola çıkarak bu amaçla borsada işlem yapmaya niyetlenen yatırımcılar için pek iyi bir geleceğin söz konusu olduğunu söylemek bir hayli zor. Çünkü borsa, kısa vadede yüksek para kazanma odaklı hareket edenlerden ziyade uzun vadeli ve mantıklı seviyelerde kazanç sağlamayı hedefleyenler için uygun bir mecradır. Forex piyasasındaki gibi kaldıraç ya da ona benzer sistemler olmadığı gibi yatırılan paranın katlanarak kazanç getirmesi mümkün değildir. Buna karşı, yatırılan para kadar olası kâr ve zarar yatırımcının hesabına yansımaktadır. İyi bir portföy oluşturulması ve söz konusu portföyde yer alan hisse senetlerinin gelecek vadetmesiyle birlikte uzun vadeli kazanç sağlamanın sürpriz olmayacağını net bir şekilde söyleyebiliriz.

Piyasa Takibi

Yatırım dünyasının olmazsa olmaz rutinlerinden biri de piyasa takibidir. Her yatırımcı, portföyünde yer alan şirketler, o şirketlerin içinde bulunduğu sektör ya da sektörler, ilişkili ülke ve küresel ekonomi bakımından piyasa takibi yapmalıdır. Çünkü günümüz ekonomik sisteminde hemen her şey birbirine bağlı olmakla birlikte, dünyanın bir başka ucunda yaşanan sıradan görünebilecek bir gelişme diğer ülkelerde ve diğer şirketlerde olağanüstü sonuçlar doğurabilmektedir. Dolayısıyla yatırımcının, günümüz teknolojilerini de kullanarak iyi bir mobil uygulama ya da masaüstü yazılımı üzerinden haberleri, gelişmeleri, paylaşımları otomatik olarak derleyip görüntüleyebilmesi sağlanabilir. Bu sayede yatırımcı, kolay ve düzenli bir şekilde piyasa takibini yaparak gerekli gördüğü durumlarda doğru bildiği yönde hamlelerde bulunabilir.

Uzman Yorumları

Borsada ve borsayı ilgilendiren tüm gelişmeleri takip ederek, sahip oldukları bilgi ve deneyim ışığında yorumlar yapan uzmanlar, birçok yatırımcı tarafından özenle ve sürekli olarak takip edilmektedirler. Bu doğru bir davranış olmakla birlikte söz konusu yorumların bir değerlendirme, yorumlama ve öngörü olduğu unutulmamalıdır. Yani dile getirilen ifadeler, adı üzerinde yorumlardan ibarettir. Yatırımcının bu tür yorumları düzenli olarak takip etmesi ve değerlendirmesi, kendi iradesiyle vereceği karar ya da kararları etkileyebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında özellikle de internet ortamındaki yorumları iyi bir şekilde süzgeçten geçirmek gerektiğini de söylemeliyiz. Özellikle de anonim isimlerle ya da çeşitli takma isimlerle çeşitli mecralarda görüş bildiren kişilerin genellikle tüyo adı altında sundukları yorumlar ya da alış satış önerileri dikkate alınmamalıdır. Ancak profesyonel uzmanlar tarafından ortaya konan görüşler ve yorumlar değerlendirilmelidir.

Borsa dünyası hakkında daha fazla bilgiye erişmek için Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı okuyabileceğiniz gibi, Borsa İstanbul verilerini takip etmek için de Canlı Borsa sayfamızı görüntüleyebilirsiniz.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
SARKY
3,94
-1,75
18:14
ASCEL
3,74
0
18:14
GLRYH
1,02
2
18:14
ADANA
6,68
0,45
18:14
YUNSA
2,44
0,41
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR