Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsada Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler ve Öneriler

Borsada para kazanmak için tavsiyeler, hemen her yatırımcının ve yatırımcı adayının duymak isteyeceği şeylerdir. Biz de bu yazımızda borsada para kazandıracak tavsiyelerden oluşacak bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

Onur Şendere
10.9.2016 13:36:00
Borsada Para Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler ve Öneriler

Borsada para kazandıracak tavsiyelerin, hemen her yatırımcının kesinlikle işe yarayacağı yönünde bir iddiamız olmamakla birlikte yatırım piyasalarında gelir elde etmeyi sağlayan ya da para kaybetmeye neden olan çok sayıda etken olduğunu da hatırlatmamız gerekir. Dolayısıyla birazdan her birine ayrıca değineceğimiz tavsiyelerimize geçmeden önce söz konusu tavsiyelerimizin daha çok herkes tarafından kabul görecek, sadece belli bir yatırım stratejisine ait olmayan genel doğrular ve öneriler şeklinde olacağını ifade etmeliyiz. Belirteceğimiz tavsiyelerin ya da bir başka deyişle önerilerin yanı sıra daha birçok para kazanılmasına katkı sağlayacak bilgiler ve ipuçlarını olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada sıralayacağımız önerilerin en çok öne çıkanlar olduğunu da belirtmeliyiz. Şimdi borsada para kazandıracağını düşündüğümüz tavsiyelere geçelim.

Borsayı İyi Tanıyın

Borsa gibi bir piyasada başarılı olmak ve buna bağlı olarak para kazanmak isteyen hemen her yatırımcının içinde bulunduğu dünyayı iyi tanıması gerekir. Bu tanıma kazanımı için geçilmesi gereken yol borsa eğitimidir. Bunun için de pek çok yöntem olduğunu söyleyebiliriz. İlk yöntem borsa kitapları üzerinden başlayarak gerekli altyapıyı sağlamak olabilir. Öyle ki, günümüzde çok sayıda ve uygun fiyata borsa kitapları bulunmaktadır. Dileyen yatırımcı, internet ortamında yapacağı araştırma sonucunda hangi kitapların kendisine üst düzey fayda sağlayacağını öngörebilir ve sonrasında ilgili kitapları satın alarak ya da kütüphane gibi kaynakları değerlendirerek çalışmaya başlayabilir. Yapılacak çalışmanın sıradan bir kitap okuma şeklinde olmaması, daha çok ders çalışır gibi olması önemlidir. Çünkü hem ileride olası tekrar için hem de sağlıklı ve kalıcı bir öğrenme için not alarak çalışma faydalı olacaktır. Bununla birlikte birçok borsa eğitim videosu da bulunmaktadır. Genellikle bir eğitim seti gibi dizi halinde hazırlanan ve sunulan videolar, yatırımcıların ilgisini çekmektedir. Ancak alanında yeterli uzmanlığa ve bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından hazırlanan çalışmalar da olduğu için bu konuda yatırımcıların çok titiz olmaları gerekir. Özellikle de aracı kurumlar tarafından hazırlanan videolar ile alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan yapımlar yatırımcılara büyük fayda sağlarken, tam tersi şekilde yetersiz kişiler tarafından hazırlanan videolar ise hem yanlış öğrenmelere hem de bilgi eksikliklerine neden olabilmektedir. Yatırımcının borsayı tanıması için yararlanabileceği bir başka platform ise aracı kurumlar ve bankalar tarafından sunulan eğitimlerdir. Özellikle webinar isimli eğitim faaliyetleri yatırımcılar için oldukça faydalı olabilmektedir. Zira bu canlı eğitimlerin herhangi bir anında ya da eğitimin sonunda isteyen yatırımcı dersi veren kişi ya da kişilere sorular yöneltebilmektedirler.

Sanal Borsa ile Hazırlanın

Borsa eğitimi sonrasında borsada para kazanmak isteyen yatırımcıların bu kazancı en az kayıpla gerçekleştirebilmeleri için mutlaka sanal borsa üzerinden borsa deneyimi elde etmeleri gerekir. Tabii ki borsa tecrübesi doğrudan borsada yatırım yaparak da gerçekleşebilir. Ancak bu durumda yatırımcının gerçek para ile hareket etmesi gerektiği için ve henüz deneyimsiz bir yatırımcı olmasının da etkisiyle kolayca para kaybedebilmektedir. Dolayısıyla büyük kayıplar yaşamadan borsa deneyimi elde etmek ve gerçek piyasaya hazırlanmak için harikulade bir ortam olarak bahsedebileceğimiz deneme hesapları kullanılabilir. Hemen her aracı kurum ve banka tarafından ücretsiz ve hızlı bir şekilde açılabilen deneme hesapları ile birlikte yatırımcı, hesabına tanımlanan sanal para üzerinden yatırım işlemleri yaparak hazırlıklarına başlayabilir. Süreç ile birlikte yatırımcı, herhangi bir şekilde gerçek parasını kaybetme riski ile karşı karşıya kalmadan gerçek piyasaya hazırlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, yatırımcının mutlaka ciddi bir şekilde ve sanki gerçek borsada işlem yapıyormuş gibi hareket etmesi gerekliliğidir. Aksi halde sanal borsa bir oyun alanı olmaktan öteye geçemez ve yatırımcıya da yeterli faydayı sağlayamaz.

İhtiyacınız Olmayan Birikimle Girin

Borsada yatırım yapmak için belli bir miktar paraya ihtiyaç olduğu herkesin ortak düşüncesidir. Ancak bu konuda kişilere göre değişen bir şey varsa o da bu miktarın yatırımcı açısından ne kadar öneme sahip olduğudur. Yani kimi yatırımcılara göre borsada kullanılacak para hayati öneme sahipken kimileri için neredeyse hiçbir anlam ifade etmemektedir. Peki, bu miktarın ne kadar değerli olması gerekir ki yatırımcı söz konusu miktarı rahat bir şekilde borsa gibi bir yatırım piyasasında değerlendirebilirsin?

Yatırımcıların borsada kullanacakları paranın, söz konusu yatırımcı ve ailesi için gerekliliği önemlidir. Yani kaybedilmesi halinde kişinin ve ailesinin yaşamını doğrudan etkileyecek bir durumun söz konusu olmaması gerekir. Eğer ilgili miktar böyle bir pozisyondaysa ve buna rağmen yatırımcı inatla parayı borsada kullanmak istiyorsa bu büyük bir hatadır. Diğer yandan burada dikkat edilmesi gereken noktanın, ilgili paranın kaybedilmesi halinde bir üzüntü ya da zor durumun ortaya çıkmaması gerekir. Yani borsada kullanılacak paraya en başından itibaren kaybedilmiş para gözüyle bakabilen ve bu durumun herhangi bir maddi ya da manevi olumsuz sonuçlar doğurmayacağına emin olan yatırımcılar doğru bir bakış açısına sahiptirler. Aksi halde piyasada kullanılacak para ne kadar ihtiyaç olarak görülürse yatırım kararları ve buna bağlı olarak stres ile birlikte yanlış hamle yapma ihtimali de etkilenecektir.

Hedef Belirleyin ve O Hedeften Sapmayın

Her yatırımcının borsada para kazanabilmesi için bir hedefinin olması oldukça önemlidir. Aksi halde anlık kararlarla sonunda nereye varacağı belli olmayan bir nehrin akıntısına kapılmış gibi sürüklenmek oldukça mümkün ve kolaydır da. Dolayısıyla yatırımcının en başından itibaren borsada yer almasının bir nedeni ve bir de amacı olmalıdır. Tabii ki buradaki amaç para kazanma odaklıdır ancak asıl soru ne kadar zamanda ne kadar kazanmanın hedef olarak belirleneceğidir. Bu açıdan bakıldığı zaman yatırımcı, kendisine belli bir süre için belli bir miktar gelir elde etmeyi hedef olarak belirlemelidir. Hedef belirlerken para ve zaman konusu halledildikten sonra bu sonucun ortaya çıkması için hangi anlayışın yani hangi stratejinin belirleneceği de belirlenmelidir. Strateji konusunda sanal borsa sürecinin büyük bir katkı sunacağını söyleyebiliriz. Tabii ki borsada para kazanılmasına dair birçok deneyim ve uzman yorumu bulunmaktadır ancak yatırımcı için en iyi stratejinin kendi karakterine ve hedefine göre şekillenecek kişisel strateji olduğunu da söylemeliyiz.

Portföy Oluşturun

Hemen her yatırım piyasası için geçerli olan bir kural varsa o da eldeki miktarın tamamen ve sadece belli bir yatırım aracına bağlanması büyük bir hatadır. Ya tamam ya devam şeklinde oldukça riskli bir anlayışın yansıması olarak değerlendirebileceğimiz bu hareketin büyük olasılıkla ya da önünde sonunda kayıpla sonuçlanacağını belirtmeliyiz. Bilhassa duygusal kararlar alarak hareket eden yatırımcıların sıkça yaptıkları hatalar arasında gösterebileceğimiz bu anlayışın para kazandıracak tavsiyeler arasında olmadığını ifade etmeliyiz.

Portföy oluşturmak ve portföyün kâr etmesini sağlamak, eldeki birikimin borsada değerlendirilmesine yönelik mantıklı yaklaşımlardan biridir. Özellikle de yatırımcının bilgisi olduğu sektör ya da sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerinden oluşan ya da diğer bilgi alanları içinde yer alan yatırım araçlarından oluşan bir portföyün iyi bir adım olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte yatırımcının portföy içinde yer alan şirketleri ya da yatırım araçlarını kendisi kadar iyi tanıması da elzemdir. Zira gelecek zamanlarda ortaya çıkabilecek gelişmelerde ilgili şirketin ya da yatırım aracının ne kadar dayanıklı olduğunu görmek, nasıl tepki verebileceğini öngörebilmek çok önemledir.

Uzun Vadeli Düşünün

Her ne kadar bazı yatırımcılar borsa gibi piyasaları kısa sürede yüksek para kazanmalarını sağlayacak mecralar olarak görse de bunun pek gerçekçi bir anlayış olmadığını söylememiz gerekir. Çünkü borsada yatırımcıların iyi paralar kazanması için ya yüksek tutarlarda para yatırmaları ve yatırımın kısa süreli değişimler sonucunda kâr etmesi gerekir ya da makul miktarda yatırım yaparak uzun vadede yatırımın kâr etmesini beklemek gerekir. Diğer türlü hem az miktarda para yatırıp hem de kısa sürede çok para kazanmak olağanüstü durumlar haricinde bir hayalden öteye geçebilecek beklenti değildir.

Bir portföy oluşturan ve kendisine bir zaman boyunca kazanılacak para hedefi koyan yatırımcının, olabildiğince uzun vadeli düşünmesi ve hedefinin de buna uygun olması halinde para kazanması sürpriz olmayacaktır. Genel olarak baktığımızda, düzenli olarak borsadan gelir elde edenlerin de bu şekilde hareket ettikleri gözlemlenebilir. Dolayısıyla kısa sürede ve kolayca zengin olmak niyetinden ziyade sağlıklı ve emin adımlarla, en önemlisi de gerekli sabrı göstererek ilerlemek en iyi yöntemdir.

Piyasa Takibini İhmal Etmeyin

Gerek ülke gerekse küresel gelişmelerin yanı sıra sektör bazlı değişimler sonucunda borsa da kendine düşen payı alarak olanlardan etkilenmektedir. Dolayısıyla söz konusu etkilenmeye bağlı olarak işlem gören yatırım araçları da değer kaybına ya da değer artışına uğrarlar. Her zaman arz ve talep dengesine bağlı olarak gerçekleşen bu değişimler ile birlikte yatırımcılar da para kaybeder ya da para kazanırlar. Piyasa takibi ise olaylar olmadan önce sinyallerin gelmesini ya da olayların başlangıcında gözlemlenenleri değerlendirerek hareket edilmesine vesile olacak bir çalışmadır. Piyasa takibi ile birlikte yatırımcı, borsanın ve yatırım araçlarının ne yönde seyrettiğini öngörebilme fırsatı yakalar. Dolayısıyla para kazanmak isteyen her yatırımcının mutlaka düzenli ve disiplinli bir şekilde piyasa takibi yapması gerekir.

Aracı kurumların ve bankaların büyük bölümü yatırımcılarına piyasa takibi yapabilmeleri için çeşitli hizmetler sunmaktadırlar. Bunların değerlendirilebileceği gibi yatırımcı, özellikle de yazılımlar ve mobil uygulamalar üzerinden kendi sistemini de kurarak piyasa takibi yapabilir.

Duygusal Karar Vermeyin

Borsada yapılabilecek en büyük hataların kaynağında genellikle duygusal karar verme eğiliminin olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle de bir yatırım sonrasında zarar etmek, yatırımcıların önemli bir kısmında söz konusu zararın hızlı bir şekilde kapatılması isteğini ortaya çıkardığı için duygularına kapılan yatırımcılar hemen hızlı bir şekilde bir başka yatırıma yönelmektedirler. Dolayısıyla ve genellikle zarar üzerinde zarar etme ifadesini kullanabileceğimiz durumlar ortaya çıkmaktadır.

Borsada yer alacak ve başarılı olarak para kazanacak kişilerin bazı karakter özelliklerine sahip olmaları işlerini kolaylaştıracaktır. Soğukkanlı olabilme, özellikle de stres altında sağlıklı karar verebilme, sabırlı olabilme, verilerden yararlanarak ve somut gelişmeleri değerlendirerek karar alabilme, olası kayıp ve kazanç durumlarında ortaya çıkabilecek duygusal tepkilerin yatırım stratejisini etkilemesine izin vermeme gibi kazanımlar sayesinde para kazanmak da kolaylaşacaktır. Tam tersi şekilde duyguların doğrudan etkilediği kararlar sonucunda hareket eden, kolay telaşa kapılan, sabırlı olamayan, kısa sürede para kazanmak için acele eden, gelişmeleri göz ardı eden kişiler hızlı ve kolay bir şekilde para kaybedebilmektedirler.

Dedikoduları Değil, Uzman Yorumlarını Dikkate Alın

Bilhassa iletişim teknolojilerinin ve internet gelişmesiyle birlikte hemen her konuda birçok fikir ve bilgi adeta fışkırmaktadır. Ancak bunların belli bir kısmı doğru ve yararlı bilgi olarak değerlendirilebilir. Borsa gibi yatırım piyasaları için de bu durum geçerlidir. Kısa bir araştırma yapılması halinde rahatlıkla görülebileceği üzere sözde borsada para kazanılmasını sağlayacak tüyolar ve ipuçları hemen her yerde görülebilir. Ancak bu ifadelerin kimler tarafından dile getirildiği pek bilinmemektedir. Çünkü bu ifadelerin sahipleri genellikle takma isimler ya da sahte isimler kullanarak ortaya çıkmaktadırlar. Kim olduğu, borsa hakkında ne kadar bilgisi ve geçmişi olduğu bilinmeyen bir kişinin söyledikleri ne kadar dikkate alınabilir ki? Ancak bu gerçeğin aksine birçok yatırımcı özellikle de para kazanma hayalleriyle söz konusu tüyolara ve ipuçlarına itibar etmektedir. Maalesef ki bazısı spekülasyona bazısı da bilinçsiz yorum olarak değerlendirebileceğimiz bu ifadelerden yola çıkarak yatırıma yön veren yatırımcılar genellikle zarar etmektedirler.

Yatırımcını bu aşamada yapması gereken ise mutlaka alanında uzman, belli bir deneyime ve geçmişe sahip kişiler tarafından yapılan değerlendirmeleri dikkate almaktır. Söz konusu ifadelerin de doğrudan kabul edilmesi yanlıştır. Yatırımcı, bilgi ve deneyim ile birlikte kazandığı özellikleri kullanarak ilgili değerlendirmeleri kendi süzgecinden geçirmeli ve ona göre yatırım yapmalıdır.

Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı da okuyabileceğiniz gibi Canlı Borsa sayfamızdan hisse senetlerini de takip edebilirsiniz.Kayıtlı Yorumlar
erdem
4.10.2016 23:34:52
bence uzun vadeli dusunelı. hemen cekmek yada hısselerınızı satmak durumunda oldugunuz zamnalarda borsaya gırmeyın. ıyı analzı etmeden hısse satın almayınk zarar etmeyesınız.


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
PNSUT
15,98
0,19
18:14
ASCEL
3,74
0
18:14
CRFSA
6,78
0,3
18:14
YATAS
8,25
-1,67
18:14
KPHOL
0,50
0
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR