Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada nasıl para kazanılır sorusu, hemen her yatırımcının borsa piyasasında yer alarak ve burada yer almakla kalmayarak yaptığı işlemler üzerinden para kazanmak hedefiyle dile gelmiş sorular arasında yer alır.

Onur Şendere
31.8.2016 18:57:00
Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada nasıl para kazanılır, ne yapılmalıdır ve ne yapılmamalıdır şeklinde birçok soru üretilebilir. Ancak bilinmesi gerekir ki, tüm bu soruların merkezinde, yatırımcıların başarılı olmaları için nelerin gerektiğine dair unsurlar hakkında bilgi almak ve dolayısıyla da bilgi vermek sonuçları ortaya çıkacaktır. Yani sorular değişse de konunun özü değişmemektedir. Bu kapsamda değerlendirecek olursak, yatırımcıların borsada nasıl para kazanılacağına dair dev bir ipucu ya da her şeyin çözen bir şifre veya her kapıyı açan bir anahtar aramaları gerçekçi olmayacaktır. Diğer yandan yatırım piyasalarında para kazanabilmek için her şeyden önce gerçekçi olmak gerekir.

Borsada nasıl para kazanılacağına dair tek bir yanıt ya da tek bir yöntem, bilgi sunmak doğru olmaz. Nasıl ki borsayı oluşturan şey birçok unsurun bir araya gelmesi ise ve bu oluşumu etkileyen çok sayıda etken söz konusu ise burada başarılı olmak için de her biri üzerinde hakimiyet kurmak gerekir. Şimdi sırasıyla, borsada başarılı olmak ve buna bağlı olarak borsada nasıl para kazanılacağı sorusuna birlikte yanıt aramak için ara başlıklarımıza geçelim.

Borsa Eğitimi

Borsa eğitimi, bu piyasada başarılı olmak isteyen kişiler için olmazsa olmaz konuların başında gelmektedir. Bu gereksinimi başka şekillerde ifade etmemiz gerekirse, borsayı öğrenme, borsayı oluşturan ve etkileyen unsurları tanıma, söz konusu unsurların birbirleriyle olan ilişkilerini tanıma, başarılı olmak için araştırma yaparken kullanılan grafikleri okuyabilme, temel ve teknik analiz yöntemlerini kullanabilme, piyasa takibi yapabilme gibi konularda temel atmak şeklinde dile getirebiliriz. Çünkü yazımızın başında da söylediğimiz gibi borsayı ve borsayı oluşturan unsurları çok yakından tanımadan para kazanmak adeta bir hayâl olarak kalacaktır. Bu kapsamda her yatırımcı adayının çok iyi bir şekilde ilgili eğitimi alması gerekir. Bu konuda kötümser olmaya gerek olmadığını da söylemeliyiz. Çünkü borsa eğitimi için birçok yöntem ve materyaller bulunmaktadır. Üstelik tüm bu yöntemler ve materyaller oldukça ucuzdur. Söz konusu yöntemlerden ilki ve en sık kullanılanı borsa kitapları olarak gösterilebilir. Temel atma ve ilk adım adım kapsamında hazırlanan borsa eğitim kitapları sayesinde birçok yatırımcı iyi bir başlangıç yapmıştır. Özellikle de internet üzerinden yapılacak araştırma ile birlikte öne çıkan ya da başarılı yatırımcılar tarafından önerilen kitapları tespit etmek faydalı olacaktır. Söz konusu kitaplardan birkaç tanesini edinerek ve sanki ders çalışır gibi çalışarak kısa sürede borsa eğitimine yönelik önemli mesafe alınabilir. Ayrıca bazı kitaplar başarılı borsacıların yaşam hikâyelerini ya da öne çıkan özelliklerini de içermektedir. Bu kitaplar her ne kadar temel niteliğinde olmasa da yatırımcılara bakış açısı kazandırmak ve bazı önemli noktaların altını çizmek adına dikkate alınabilir. Kitapların yanı sıra günümüzde pek çok borsa eğitim videosu bulunmaktadır. Özellikle de YouTube gibi çevrimiçi video sitelerinde yer alan bu tür videolar, eğer bir uzman tarafından hazırlanmışsa mutlaka değerlendirilmelidir. Aracı kurumların ve bankaların da bu yönde kayda değer çalışmaları olduğunu söyleyebiliriz. Birçok aracı kurum ve banka, borsa eğitimi vermektedir. Çeşitli ve ücretsiz e-kitaplar, online dersler yani çevrimiçi dersler sunulmaktadır.

Borsa eğitimi kimi yatırımcılara gereksiz gelebilmektedir. Özellikle de belli bir zaman alması ya da konuya yabancı kişilerin öğrenme süreçlerinin ortalamanın altında olması çeşitli sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, borsada başarılı olmak için ciddi bir sabra gerek vardır ve bu yönde ilk test borsa eğitimidir. Eğer borsa eğitimi için yeterli sabrı gösteremiyorsanız ileride gerçek borsada doğruda zamanda doğru hamleyi yapmak ya da hamlenin devamını getirerek para kazanmak için de yeterli sabrı göstermeniz zor olacaktır ve muhtemelen de kaybedeceksiniz. Bu nedenle borsa eğitimi uzun sürse dahi sabırlı bir şekilde sonunu getirmek hem sonraki adımların daha kolay atılmasını sağlayacak hem de eksik öğrenmeler neticesinde ileride ortaya çıkabilecek olası hatalar nedeniyle tekrar öğrenme için başa dönmenize ve daha da kötüsü para kaybetmenize gerek kalmayacaktır.

Borsa Deneyimi (Tecrübesi)

Borsada nasıl para kazanılacağına dair soruya yanıt verirken, değinmeden geçemeyeceğimiz bir başka konu da borsa tecrübesidir. Kuşkusuz tecrübe hemen her alanda gereklidir ve insanlar söz konusu alanlarda tecrübe kazandıkça kazançları da bundan olumlu etkilenmektedir. Ancak belli bir sürecin sonunda ortaya çıkan tecrübe, borsa gibi para ile yapılan işlemler sonucunda para kazanma şeklinde gerçekleşen ortamlar için oldukça pahalıya patlayabilir. Çünkü gerçek para ile işlem yapılması ve söz konusu işlemlerin sonunda para kazanılması ya da para kaybedilmesi gibi sonuçlar ortaya çıkması nedeniyle tecrübe kazanana kadar yatırımcı oldukça yüksek miktarlarda kayıp yaşayabilir. Ancak borsada yer alan bir özellik sayesinde yatırımcıların hiç gerçek para kaybetmeden borsa tecrübesi elde etmeleri mümkün kılınmıştır. Buna göre sanal borsa olarak da bilinen deneme hesabı açarak yatırımcının adeta gerçek piyasada yer alıyormuş gibi hareket edebileceği bir mecra yaratılmıştır. Hemen her yatırımcının tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanabileceği sanal borsada kullanılan para da sanaldır. Bu nedenle yapılan yatırımlar sonucunda ortaya çıkan kâr veya zarar durumlarında da sanal para kazanılır ya da sanal para kaybedilir. Yatırımcının gerçek parasına herhangi bir şekilde artı ya da eksi yönlü değişiklik uygulanmaz. Süreç boyunca hemen her türlü deneme yanılma işlemine başvurmak yatırımcı açısından önemlidir. Her şeyden evvel yatırımcı, borsa eğitimi süresince öğrendiği bilgilerin sağlamasını yapabilir ve eğer hatalı bir bilgi söz konusuysa gerçek piyasada para kaybetmesine neden olmadan bu durumu düzeltebilir. Diğer yandan kendine özgü yatırım stratejileri geliştirerek bu yönde denemeler yapabilir. Kısacası kendini hem psikolojik hem de bilgi açısından değerlendirerek gerçek piyasada işlem yapmaya hazırla hale gelmeye çalışabilir.

Portföy Üzerinden Hareket Etmek

Borsada başarılı olabilmek için birçok uzman ve onlara paralel olarak bizler de portföy oluşturulmasını ve söz konusu portföy üzerinden hareket edilmesini öneriyoruz. Bu sayede hem mevcut birikimin zarar görmesi için gerekli önlemlerden bir tanesi alınmış olur hem de yatırım çeşitliliği sağlanarak kâr etme olasılığı artırılabilir. Genellikle yatırımcılar tarafından ciddi yıkımlarla sonuçlanan eğilimlerden biri borsada kullanılan parayı sadece bir yatırım aracına bağlamak ve söz konusu yatırım aracının değerinin artmasını beklemek şeklinde gerçekleşir. Bu, kesinlikle tavsiye edilmeyen bir yöntem olmasına karşın, ya kazan ya da kaybet şeklinde düşünen yatırımcıların ortaya koydukları bir eğilimdir. Özellikle de para kaybedilen bir yatırım sonrasında söz konusu kaybın geri döndürülebilmesi yani geri kazanılabilmesi için yapılan ve tamamen duygusal tetikleyicilerin neden olduğu bu hamle çoğu zaman borsa heyecanının bitmesine de neden olmaktadır.

Portföy oluşturan bir yatırımcının amacı, portföyde yer alan her bir yatırımın değer kazanmasıdır. Ancak bu temel ve basit isteğin ötesindeki amaç, portföy içinde zarar eden yatırımlar olsa bile diğer yatırımların söz konusu zararı telafi edecek performans göstermeleri ve portföyü kâr geçirerek değerlere ulaşmalarıdır. Bu konuyu yatırım yapılacak sektör ya da yatırım aracı kapsamında da değerlendirmek mümkündür ki her iki konu da birbiriyle bağlantılıdır.

İlgi ve Bilgi Alanları

Portföy üzerinden hareket edecek yatırımcı için önemli bir başka konu da söz konusu portföyün içinde hangi yatırım araçlarının olacağıdır. Borsada nasıl para kazanılır sorusuna yanıt verdiğimiz bu yazımızın önemli bir kısmını oluşturan ilgi alanları, yatırımcının bilgi sahibi olduğu yatırım araçlarına yönelmesi ve söz konusu yatırım araçlarını takip edecek ilgiyi duyması üzerine şekillenmiştir. Özellikle de hisse senedi yatırım yapmak isteyen kişi, ilgi ve bilgi alanları doğrultusunda sektör ya da sektörler belirlemelidir. O sektör ya da sektörler içerisinde faaliyet gösteren şirketleri belirlemek de sonraki adımdır. Örneğin, spor dünyasını yakından takip eden ve sadece bir seyirci değil aynı zamanda söz konusu spor kulüplerinin yönetimleri, uzun ve kısa vadeli adımları açısından da değerlendirme yapabilecek kapasiteye sahip kişiler bu alanda yatırım yapabilirler. Eğer bu yönde yatırım yapmak istenirse yatırımcının halka arz olmuş her spor kulübünü yakından incelemesi, bilançolarını gözden geçirmesi, mevcut durumlarını değerlendirmesi ve hem kısa hem de uzun vadede öngörüler ortaya koyması gerekir. Bunların başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi ile birlikte yatırımcının önüne yatırım yapma ya da bekleme seçenekleri çıkacaktır. Uygun şartların oluştuğuna inanan ve söz konusu şirketlerin hisse senetleri için al sinyalinin güçlü bir şekilde ortaya çıktığını gören yatırımcı al emri verebilir. Bu örneği, her sektör için ele alabilir. Tabii ki bu noktada şunu da ifade etmek gerekir ki, tüm bu araştırmaları yaparken grafiklerden, temel ve teknik analizlerden de mutlaka yararlanmak elzemdir.

Uzun Vadeli Yatırım

Kuşkusuz her yatırımcı, olabildiğince kısa sürede para kazanmak ister. Bu doğal istek, muhtemelen borsa eğitimi sırasında karşılaşılan gerçekler sonrasında biraz törpülenerek varlığını her daim korur. Dolayısıyla yatırımcının psikolojik açıdan kendini hazırlaması, duygusal kararlara boyun eğmemesi halinde söz konusu istek herhangi bir sorun çıkarmayacak şekilde bir kenarda duracaktır. Diğer yandan bu isteği biraz daha mantıklı gerekçelerle uzun vadeli para kazanma isteğine de dönüştürmek mümkün olabilir. Çünkü eğer yatırımcı gerçekten borsada para kazanmak istiyorsa uzun vadeli yatırımlara öncelik vermelidir. Hatta ancak olağanüstü durumlarda kısa vadeli yatırımlara yönelmesi gerekir. Bu durumun nedenlerinden ilgi, borsada yüksek miktarda para kazanmak için yatırımcılara iki seçenek sunulmasıdır. Bunlardan ilki, yüksek miktarda para yatırıp yatırım yapılan varlıkta gerçekleşecek küçük ve olumlu değişimlerde bile para kazanmaktır. Tabii ki bu seçeneğin son derece riskli olduğunu, bahsettiğimiz küçük değişiklerin olumsuz yönde olması halinde çok yüksek miktarlarda para kaybının söz konusu olduğunu da belirtmeliyiz. İkinci ve daha uygun seçenek ise, uzun vadeli yatırım yapmaktır. Bu yönde hamle yapmak isteyen bir yatırımcı, takip ettiği ve ilgilendiği yatırım aracının birim değerinin en düşük olduğu anda alım yapar ve uzun süre bekler. Tabii ki her düşük değerli yatırım aracının mutlaka yükseleceğine dair bir kesinlik yoktur. Ancak gerekli analizlerin yapılması ve uygun şartların oluşması halinde bu yönde bir adım atmak mantıklıdır. En az altı ay ve ortalama bir yıl boyunca yapılan yatırımların uzun vadeli yatırım olduklarını söyleyebiliriz ki genellikle bu şekilde hareket eden yatırımcılar ciddi miktarlarda para kazanmaktadırlar.

Kriz Dönemleri

Yukarıda bahsettiğimiz uzun vadeli yatırım stratejisinin yanı sıra bazı özel durumlarda yatırımcıların kısa vadeli yatırımlar yaparak para kazanmasının söz konusu olabileceğini söylemiştik. Bu özel durumların başında kriz dönemleri gelmektedir. Çünkü kriz dönemlerinde halihazırda yatırım yapmış kişiler olabildiğince hızlı bir şekilde piyasadan uzaklaşarak yaşanacak düşüşten en az şekilde etkilenmeyi tercih etmektedirler. Adeta batan geminin malları şeklinde ortaya çıkan ve olması gerekenden çok daha düşük değerlerden alıcı bulan hisse senetleri ve diğer yatırım araçlarına yönelik mantıklı fırsat hamleleri için uygun zamanın bu zamanlar olduğu söylenebilir. Tabii ki her kriz döneminde alım yapılarak yatırım yapılması kesin kazanç anlamına gelmemektedir. Çünkü kriz döneminin ne zaman sona ereceği bilinmeyebileceği için alınan hisse senedinin ya da diğer yatırım aracının daha fazla değer kaybetmesi de söz konusu olabilir. Bu nedenle yatırım yapmadan önce hem sektör, hem de şirket ya da yatırım aracı açısından çok ince analizler yapılması, aynı zamanda ülke ve dünya ekonomisinin yakın geleceğine yönelik araştırmalar da yapmak gerekir. Borsada kısa vadede nasıl para kazanılır şeklinde bir soru sorulması gerekse muhtemelen en makul ve az riskli yanıtımız kriz dönemlerinde yatırım yapmak ve piyasaların toparlanması ile birlikte kâra geçmektir şeklinde olacaktır.

Piyasa Takibi

Her yatırım piyasasında mutlaka uygulanması ve adeta günlük rutin işlerden biri olarak yerini alması gereken konulardan biri de piyasa takibidir. Bu kapsamda bazı aracı kurumların ve bankaların müşterilerine ücretli ya da ücretsiz bir şekilde bu hizmeti verdiğini de söyleyebiliriz. Bu kadar önemli olmasının nedeni ise oldukça basittir. Çünkü Borsa İstanbul gibi tüm piyasalar hem bağlı olunan ülke gündeminden hem de küresel gelişmelerden etkilenmeye açıktır. Söz konusu etkiler kimi zaman çok hızlı karar verilmesine ve müdahale edilerek satışa dönüşecek işlemlere neden olabileceği gibi kimi zaman da yeni yatırımlar yapılmasını uygun kılar ya da eldeki yatırım araçlarının değerinin artmasına vesile olur. Ancak tüm bunlara hakim olmak için hem hızlı hem ve verimli bir şekilde piyasa takibi yapmak gerekir. Günümüzde hem masaüstü hem de mobil yazılımların çok yaygınlaşması ve gelişmesine bağlı olarak birçok ürün bu kapsamda kullanılmaktadır. Başta haberlerin derlenerek akıllı telefonlar üzerinden hızlı ve ücretsiz bir şekilde görüntülenebilmesi olmak üzere birçok ürün kullanılarak bu gereksinim karşılanabilir.

Borsada nasıl para kazanılır sorusuna olabildiğince kapsamlı yanıt verdiğimizi düşünsek de daha sayılabilecek pek çok yan unsur olduğunu da eklemeliyiz. Ancak bu yazıdan ve halihazırdaki bilgilerinizden yola çıkarak mevcut stratejilerinin yanı sıra kendi stratejinizi oluşturarak soğukkanlı ve mantıklı bir şekilde hareket etmeniz halinde sizin de borsada kazanan yatırımcılar arasında yer almanızın işten bile olmayacağını da dile getirmeliyiz. Dileyen okurlarımız Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı okuyabilecekleri gibi özel Canlı Borsa bölümümüzden Borsa İstanbul’da işlem göre şirketlerin hisse senetlerini yakından takip edebilirler.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
GSDHO
0,62
-1,61
18:14
ALKA
3,70
-2,63
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
KRATL
0,45
0
18:14
EPLAS
1,80
0
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR