Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsada Kazanan Bir Yatırımcı Nasıl Olunur?

Borsada kazanan bir yatırımcı nasıl olunur ve neler yaparak iyi bir yatırımcı olunur gibi sorular yatırımcı adayları veya yatırımcılar tarafından çokça ifade edilmektedir. Biz de bu yazımızda konuyla ilgili bilgilerimizi aktarmaya çalışacağız.

Onur Şendere
13.9.2016 15:51:00
Borsada Kazanan Bir Yatırımcı Nasıl Olunur?

Borsada kazanan bir yatırımcı nasıl olur sorusunun yanıtına geçmeden önce, bunun ne çok zor ne de çok kolay olduğunu ifade etmeliyiz. Çünkü söz konusu gereksinimlerin önemli bir kısmı çeşitli eğitim ve öğretim faaliyetleriyle sağlanabileceği gibi bazıları da çok ciddi deneyim gerektirmektedir. Dolayısıyla işin daha çok yatırımcı ya da yatırımcı adayında bittiğini söylememiz doğru olur. Bununla birlikte birazdan her birinden teker teker bahsedeceğimiz gereksinimlerin herhangi birini küçümsemeden ciddi bir şekilde ele alacak ve üzerine düşecek yatırımcıların borsada kazanan bir yatırımcı olmak adına önemli yol alacağını ifade edebiliriz. Şimdi borsada kazanan bir yatırımcı nasıl olunur sorusuna konu olacak maddelerimize geçebiliriz.

Borsa Eğitimi

Borsada kazanan bir yatırımcı olmak için kesinlikle sahip olunması gereken ilk unsur borsa eğitimidir. Hiçbir yatırımcı yoktur ki, borsa eğitimi olmadan uzun ve sürekli bir şekilde para kazanabilsin. Dolayısıyla her yatırımcının ve yatırımcı adayının, iyi bir yatırımcı olması ve bunu bir adım öteye götürerek kazanan bir yatırımcı olması için mutlaka iyi bir borsa eğitimi alması gerekir. Diğer yandan söz konusu eğitimi oldukça kolay ve bir hayli az masraflı bir şekilde gerçekleştirilmesi de mümkündür. İlk olarak borsa kitapları ile başlayabilecek bu süreç, yatırımcının bizzat yapacağı araştırmalar neticesinde belirlenecek yazarların öne çıkan kitapları ile ilk adımlar atılabilir. Söz konusu kitapların edinilmesi ile birlikte bilhassa bilgi verici, tanım açıklayıcı ve kavramları net bir şekilde ortaya koyabilen kitaplardan başlanılması ile beraber doğru bir sürecin başladığı ifade edilebilir. Tabii ki yatırımcının mutlaka kitaplardaki bilgileri okumakla yetinmeyecek, kendi notlarını çıkarması ve sürekli olarak bu notlar üzerinden tekrar yapması gerekir.

Borsa eğitimi için bir diğer kaynak, borsa videolarıdır. Temin etmesi oldukça kolay ve genellikle de ücretsiz olarak temin edilebilecek borsa videoları konusunda dikkat edilmesi gereken nokta ise, söz konusu videoların uzmanlar tarafından hazırlanmış olması gerekliliği. Diğer yandan borsa videolarının daha çok temel atma niteliği taşıyan borsa kitaplarının ardından kullanılması ayrıca yararlı olacaktır. Tüm bu kaynakların yanı sıra aracı kurumlar ve bankalar tarafından da çeşitli eğitim dokümanları ve borsa eğitim etkinlikleri sunulmaktadır. Bilhassa webinar isimli online borsa eğitimleri sayesinde çok sayıda yatırımcı aldıkları eğitimi birkaç adım öteye taşıyabilmektedir.

Borsa Deneyimi (Tecrübesi)

Borsa eğitimi sonrasında yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının hem iyi bir yatırımcı hem de para kazanan bir yatırımcı olabilmeleri için mutlaka borsa hakkında deneyim elde etmeleri gerekir. Genel olarak baktığımızda ve bir iş kolu üzerine tecrübe elde etmek gerektiğinde bunun doğrudan işin gerçekleşmesi ile ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Ancak borsa gibi para odaklı bir piyasada bu deneyimin elde edilebilmesi için çok yüksek riskler alınması gerekir. Genellikle de tecrübe sahibi olmayan yatırımcıların kolaylıkla para kaybedebileceklerini ifade etmeliyiz. Dolayısıyla yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının borsa tecrübesi elde edilebilmeleri için sanal borsa adı verilen ve deneme hesabı açılması üzerinden gerçekleştirilen işlemler faydalı olabilmektedir. Herhangi bir şekilde gerçek paranın kullanılmadığı deneme hesaplarında, yatırımcının bakiyesinde bulunan sanal para yine sanal işlemler için kullanılabilmektedir. Bu sayede yatırımcı, gerçek piyasanın aynısında fakat sanal işlemler yaparak kendisini sınayabilir, stratejisini belirleyebilir ve süreç ile birlikte borsa tecrübesi ya da bir başka deyişle borsa deneyimi elde edebilir. Günümüzde birçok aracı kurum ve banka üzerinden ücretsiz bir şekilde deneme hesapları açılabilmektedir. Söz konusu demo hesapların açılması da kullanılması da oldukça kolaydır.

Piyasa Takibi

Borsa eğitimi almış ve sanal borsa ile birlikte deneyim sahibi olmuş yatırımcı artık gerçek piyasada işlem yapabilir diyebiliriz. Aracı kurum ya da banka üzerinden vadesiz yatırım hesabının açılmasının ardından işlem yapabilecek yatırımcının kesinlikle piyasa takibine önem vermesi gerekir. Çünkü borsa, birçok şeyden etkilenebilen bir piyasadır. Yatırım yapılacak bir hisse senedi varsa o hisse senedinin ait olduğu şirkete, şirketin bağlı olduğu sektöre, şirketin içinde yer aldığı ülkeye ve dünyaya bağlı olarak birçok şey değişebilir. Dolayısıyla yatırımcının piyasa takibini çok ama çok iyi bir şekilde gerçekleştirmesi gerekir. Diğer yandan bu takibi gerçekleştirmenin yanı sıra, doğru zamanda doğru hamleleri yaparak mevcut birikimin para kazanmasını sağlamak ve iyi bir yatırımcı olmak mümkün olabilir. Birçok aracı kurum ve banka, yatırımcılarına ücretli ve ücretsiz olmak üzere çeşitli şekillerde piyasa takibi hizmeti sunmaktadır. Genellikle yatırım arayüzü üzerinden sunulan bu hizmetlerin yanı sıra yatırımcı bizzat kendi sistemini kurarak daha etkili bir şekilde piyasa takibi yapabilir.

Portföy

Borsada kazanan bir yatırımcı olmak için mutlaka portföy oluşturup o portföy üzerinden para kazanmak mümkün olabilir. Diğer açıdan baktığımızda yani kaybeden bir yatırımcı olmak için de tüm birikimi tek bir yatırım aracına bağlamak, sürekli ya da sadece o yatırım aracı üzerinden hareket etmek yeterlidir. Günümüzde birçok başarılı yatırımcı ve borsa uzmanı, ilgi alanları içinde bildikleri yatırım araçlarından oluşan bir portföy oluşturulmasını önermektedir. Her ne kadar her bir yatırım aracının para kazandırması zor olsa da ağırlıklı olarak para kazanmak, portföyün sonraki aşamada da kullanılabilirliğini sağlayacaktır. Kısacası burada amaç, portföyü oluşturan yatırım araçları arasında zarar eden olsa bile genel olarak kârda olmak ve sonraki aşamaya geçmektir. Tek bir yatırım aracına bağlanmak, kısa süreli kazanç sağlasa bile uzun vadede yatırımcısına kaybettirecek hareketler arasında gösterilmektedir.

Psikoloji

Borsada kazanan yatırımcı olmak için her ne kadar bazı kazanımlar çeşitli şekillerde öğrenilebilse de yatırımcının karakterinde bulunması gereken ve sonradan kazanılması da diğerlerine göre çok daha zor olan çeşitli özellikler de söz konusudur. Bu özelliklerin başında ise yatırımcı psikolojisi ve karakteri gelmektedir. Bu konuda biraz daha detaya inmemiz gerekirse, yatırım süresince sabırlı olmak, soğukkanlı olmak, stres ile başa çıkabilmek, disiplinli olmak ve daha birçok olumlu özellik para kazanan bir yatırımcıda bulunması gereken ve bulunduğu görülen özellikler arasında sayılabilir. Ayrıca tüm bu kazanımlar, saydığımız diğer özelliklerin gerçeğe dönüşmesini de kolaylaştıracaktır.

Uzun Vadeli Yatırım

Borsada yüksek miktarda para kazanmak için genellikle uzun vadeli yatırımlara yönelmek mantıklıdır. Çünkü kriz dönemlerinde ortaya çıkan fırsatları değerlendirenler hariç olmakla birlikte, yatırımcının az miktarda para yatırarak kısa sürede çok yüksek kazanç elde edilmesine vesile olacak kaldıraç sistemi gibi bir sistem bulunmamaktadır. Dolayısıyla sürekli ve uzun vadeli kazanç sağlamak, yatırımcının ana hedefi olmalı ve portföy oluştururken de piyasaya hazırlanırken de bu yönde çalışmalar yapmalıdır.

Tüm bu bilgilerin yanı sıra borsada para kazanan bir yatırımcı olmak adına yararlanabileceğiniz Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı okuyabileceğiniz gibi Canlı Borsa sayfamızı takip ederek Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerini de canlı bir şekilde izleyip, takip edebilirsiniz.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
DENCM
11,59
-0,69
18:14
DENGE
2,55
0
18:14
HEKTS
3,67
0,82
18:14
KRGYO
1,82
0
18:14
SARKY
3,94
-1,75
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR