Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsada Hisse Senedi Alım Satım Politikaları

Borsada hisse senedi alım satım politikaları ya da bir başka ifadeyle borsada alım satım stratejileri, yatırımcıdan yatırımcıya değişmekle birlikte aşağı yukarı belli bazı isimler altında toplanabilmektedir. Bu yazımızda söz konusu politikalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Onur Şendere
23.9.2016 15:11:00
Borsada Hisse Senedi Alım Satım Politikaları

Borsada hisse senedi alım satım politikaları yani alım satım stratejileri, geçmişten günümüze yatırımcılar tarafından eğilim gösterilen alım satım alışkanlıkları üzerinden şekillenmiş ve artık belli isimler altında ifade edilen yöntem ve teknikler olarak tanımlanabilir. Bir yatırımcının bir politika üzerinden başarılı olması bir başka yatırımcının da aynı politika üzerinden başarılı olarak para kazanacağı anlamına gelmez iken aynı şekilde bir yatırımcının belli bir strateji doğrultusunda yatırım yapması sonrasında para kaybetmesi bir başka yatırımcının aynı stratejiyi kullanarak yatırım yapması halinde para kazanmayacağı anlamına da gelmemektedir. Kısacası politikalar farklı olmakla birlikte yatırımcılar da farklıdır. Söz konusu farklar arasında ilk dikkat çekenler ise yatırımcıların sahip oldukları borsa eğitimi ve borsa deneyime dayalı farklardır. Dolayısıyla birazdan her birine değineceğimiz borsada alım satım politikaları, genel hatlarıyla değerlendirilmeli ve doğrudan yatırımcının uygulayacağı bir yöntem olmaktan ziyade fikir olarak değerlendirilip yatırımcının kendine özgü stratejisinin ortaya çıkması noktasında kullanılmalıdır. Diğer yandan her yatırımcının psikolojisi ve karakteri de farklılık göstermektedir. Buna bağlı olarak yatırımcıların kendi karakterlerine ve psikolojilerine uygun politikaları daha yakından incelemelerini öneriyoruz. Örneğin, sabırlı olmakta zorluk çekmeyen yatırımcılar uzun vadeli yatırıma daha sıcak bakabilir ya da sabırlı olamayan yatırımcılar da günlük alım satım politikasını kendisine yakın görebilir.

Uzun Vadeli Yatırım

Borsada en çok önerilen yatırım politikası olması bakımından dikkat çekmektedir. Bu türden yatırım yapılmasına yönelik tavsiyelerin birçok haklı sebebi olduğunu da söyleyebiliriz. Zira borsada para kazananların büyük bölümü uzun vadeli yatırım yapan kişilerden oluşmaktadır. Diğer yandan uzun vadeli yatırım yapmanın diğer yöntemlere göre çok daha az riskli olduğu bilinmektedir. Tabii ki her yatırım piyasasında zarar etme ya da para kaybetme riski bulunmaktadır. Ancak uzun vadeli yatırım yapanların risklerinin daha aza indiğini de söylememiz gerekir. Bununla birlikte yatırımcıların kullanacakları miktara uzun bir süre ihtiyaç duymamaları da belirleyicidir. Zira söz konusu paraya ihtiyaç duymak ve yatırım süresinin sonunu beklemeden çekmek hem geçen zamanın anlamını yitirmesine neden olabilir hem de asıl para kazanılabilecek zamanın beklenmemesi nedeniyle plânlanan kârın gerçekleşmemesine vesile olabilir. Bu nedenle uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen her yatırımcının, kullanacağı paraya artık yokmuş gözüyle bakması ve kaybedilmesi halinde de yaşam kalitesine olumsuz bir şekilde yansımaması gerekir.

Uzun vadeli yatırım süreci boyunca eldeki portföy bünyesinde yer alan şirketleri takip etmeyi bırakmamak gerekir. İster uzun isterse de kısa vadeli yatırım olsun her yatırımcı mutlaka piyasa takibini sürdürmelidir. Tabii ki söz konusu takip için harcanan zamanda çeşitli kısıtlamalar yapılabilir. Fakat özellikle de sermaye artırımı ile ilgili gelişmeleri yakından izlemek önemlidir. Rüçhan hakkı kapsamında yatırımcılar, olası sermaye artırımları sayesinde çok daha fazla para kazanma ya da yatırımlarını genişletme imkânı elde edebilirler.

Duruma Göre Alım Satım

Piyasanın mevcut siyasi, sosyal ve ekonomik duruma göre konumunu dikkate alarak hangi yönde bir eğilim olacağını değerlendirerek hisse senedi alma ya da hisse senedi satma düşüncesinin hakim olduğu bir yatırım politikasıdır. Bu şekilde yatırım yapmayı öncelikleri arasında bulunduran yatırımcı mutlaka piyasa takibini çok iyi ve güncel bir şekilde gerçekleştirmelidir. Diğer yandan geçmişten günümüze nasıl bir değişim ve gelişim olduğunu da değerlendirmeli ve bu kapsamda çeşitli grafikleri okumayı bilmelidir. Çünkü borsanın neye nasıl tepki verdiği, hangi durumlarda nasıl hareket ettiğini anlamak için geçmişten benzer koşulları ve gelişmeleri de gön önünde bulundurmak önemli fark yaratmaktadır.

Sadece ülke ekonomisi değil aynı zamanda dünya ekonomileri ve küresel ekonomik durum da önemli bir kıstas olarak ele alınmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken ülkelerin ve oluşumların başında ise Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği gelmektedir. Özellikle FED’in para politikası, ülkeler tarafından açıklanan güncel veriler küresel bir etki oluşturması bakımından Borsa İstanbul’u ve buna bağlı olarak da ülkemizde işlem gören hisse senetlerini de etkilemektedir.

Kısa Vadeli Yatırım

Yatırımcıların ilgi alanları içinde olan ve önemli bir bölüm yatırımcının tercih ettiği kısa vadeli yatırım stratejisi de borsada öne çıkan alım satım politikaları arasında yer almaktadır. Diğer birçok yatırım kıstasının yanı sıra piyasa takibinin oldukça önemli olduğu politikalar arasında gösterilebilir. Zira söz konusu alım ve satım işlemlerinin sonunda para kazanmak isteyen yatırımcı için uzun süre beklemek tercih edilmediği için kısa vadede hangi hisse senetlerinde ne şekilde değişimler olabileceğini fark etmenin ilk yolu piyasa takibini çok güncel ve sürekli olacak şekilde gerçekleştirmekten geçmektedir.

Günlük Alım Satım

Kısa vadeli yatırımı bile uzun süreli bulan ya da adeta bir yerde çalışırken harcanan mesai gibi borsada yatırım yapmayı kendisine iş olarak tanımlayan yatırımcıların gerçekleştirdiği alım satım politikası genellikle günlük alım satım stratejisi üzerinedir. Buradaki temel amaç gün için yapılan işlemler yani alım ve satımlar sonrasında para kazanmaktır. Dolayısıyla yatırımcıların günün başından sonuna kadar piyasada olmaları ya da bir başka söyleyişle piyasayı takip etmeleri gerekmektedir. Bir yerde çalışıyormuş gibi sürekli olarak piyasayı takip eden günlük alım satım yatırımcıları, seans içi alım satımlara yönelmekle birlikte daha çok sabah seansında alım, akşam seansında da satım eğilimi göstermektedirler. Çeşitli yazılımlar üzerinden ya da çalışılan aracı kurumun veya bankanın sunması halinde yatırımcı paneli üzerinden piyasa takibi yapmak bu yatırımcılar için hayati önem taşımaktadır. Diğer yandan başta ülkede yaşanan sosyal, siyasal, ekonomik ve bunlara benzer hemen her türlü olay sonrasında piyasanın tepkisi ile birlikte değerlenen ya da değer yitiren hisse senetleri sayesinde para kazanmak da mümkün olabilmektedir para kaybetmek de. Tüm bu nedenlerden dolayı yüksek riskli olarak görünen günlük alım satım politikasının diğer her politika için de geçerli olduğu üzere demo hesap yani sanal borsa üzerinden yapılacak deneme yanılmalar sonrasında uygulanması ayrıca önem kazanmaktadır.

Açığa Alım Satım

Yatırımcıların özellikle büyük fırsat olarak gördükleri durumlarda kullandıkları bu politika, sahip olduğu büyük risk açısından çok az miktarda yatırımcı tarafından tercih edilmektedir. Buna göre bir yatırımcı, belli bir ya da birkaç hisse senedinin kısa sürede değer kazanacağını düşünüyorsa açığa alım, değer kaybedeceğini düşünüyorsa da açığa satış yaparak ortaya çıkan olumlu sonuç ile birlikte para kazanmayı hedeflemektedir. Biraz daha detaylı bilgi vermemiz gerekirse, yatırımcı bir hisse senedine sahip olmamasına rağmen o hisse senedinin değer kazanacağını düşünüyorsa açığa alım işlemi yapar. Bu işlem ile birlikte aracı kurumuna gönderdiği talep doğrultusunda imkânların karşılanması ile birlikte işlem gerçekleşir ve yatırımcı ödünç olarak aldığı hisse senedinin seans sonunda beklenildiği üzere daha değerli olması halinde aradaki fark üzerinden para kazanmış olur. Tam tersi şekilde düşünebileceğimiz açığa satışa için de benzer bir yol diğer yönden gerçekleşmektedir. Bu kez yatırımcı, değer kaybedeceğini düşündüğü ve elinde olmayan hisse senedi için açığa satış talebini aracı kuruma gönderir. Aracı kurum talebi emre dönüştürerek gerekli koşulların sağlanması ile birlikte ödünç olarak alınan hisse senedinin satışı gerçekleşir ve seans sonunda da yatırımcı hisse senedinin değer kaybetmesi halinde yine aradaki fark kadar kazanç elde eder. Bu yöntemin taşıdığı iki önemli risk vardır. Onlardan ilki, söz konusu yatırımcının borç hisse senedi üzerinden olması, ikincisi de seans sonunda pozisyonların otomatik olarak kapatılması ile birlikte yatırımcının bir başka seçeneğinin olmamasıdır.

Yukarıdaki alım satım politikalarının yanı sıra daha birçok stratejiden, yöntemden bahsetmek mümkündür. Diğer yandan borsada para kazanmak isteyen ve henüz yolun başında olan yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı da okumalarını öneriyoruz. Dileyen ve halihazırda yatırım yapan yatırımcıların da Canlı Borsa sayfamız üzerinden Borsa İstanbul’da işlem gören tüm şirketlerin hisse senetlerini sıcağı sıcağına takip edebileceklerini belirmek isteriz.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
GENTS
1,42
3,68
18:14
AKGRT
2,70
0,75
18:14
ISBTR
1025,00
-1,46
18:14
CCOLA
36,04
0,06
18:14
GSDDE
1,24
-0,81
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR