Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsada Başarılı Olmak için Hangi Eğitimleri Almalıyım?

Borsada başarılı olmak için hangi eğitimleri almalıyım sorusu, henüz borsada işlem yapmaya başlamamış yatırımcı adayları tarafından sıkça dile getirilmektedir. Biz de bu yazımızda söz konusu soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Onur Şendere
29.9.2016 19:08:00
Borsada Başarılı Olmak için Hangi Eğitimleri Almalıyım?

Borsada başarılı olmak için hangi eğitimleri almalıyım sorusu yatırımcı adaylarının zihinlerini meşgul eden sorular arasında bulunmaktadır. Zira her yatırımcı adayı, borsa eğitiminin yatırım sürecindeki önemini çok iyi bilmelidir ve bu önemin farkında olması halinde de üzerinde hassas bir şekilde duracak, bu yazımıza konu olan soruları da ister istemez soracaktır. Borsa eğitiminin işin başlangıcı için oldukça önemli olması, sonrasındaki tüm sürece sürekli olarak etkileme özelliği ve yatırımcısına para kazandırma ya da para kaybettirme gibi sonuçlara yansıması açısından son derece önemli bir konu haline gelmesine de neden olmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı ilgili eğitim sürecinin hem zaman hem de kazanım açısından olabildiğince verimli geçmesi hedeflenmelidir.

İlk Adım: Borsa Eğitim Kitapları

Yatırımcıların büyük bölümü borsa eğitimi kapsamında ilk olarak kitaplara başvurmaktadır. Biz de borsa eğitim kitapları üzerinden yatırımcı adaylarının iyi bir başlangıç yapabileceklerini düşünüyoruz. Çünkü kitaplarda bulunan içindekiler bölümünün bile başlangıç aşamasında bulunan yatırımcılar için bir yol haritası anlamına gelmesi açısından neler öğrenileceğinin ve borsa eğitiminin neleri kapsadığının somut ve genel bir görüntüsünü çıkarması açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. İçindekiler bölümünde bulunan başlıkların her birinin eşit öneme sahip olduğunu da ifade etmeliyiz. Zira borsada hangi bilginin ne zaman işe yarayacağı bilinmeyeceği gibi bir bilginin eksik olması halinde tüm kararları etkileme ihtimalinin olması da söz konusudur. Dolayısıyla yatırımcı, şu önemli ya da bu önemsiz gibi hatalı bir anlayışla bilgilere değer biçmemelidir. Tabii ki bazı bilgiler diğerlerine göre çok daha önemli olabilir fakat unutulmamalıdır ki hiçbir bilgi önemsiz değildir.

Borsa eğitim kitapları açısından Türkçe kaynak sayısı oldukça fazladır. Dolayısıyla yatırımcıların her kitabı okuma fırsatları olmayacağı gibi iyi bir araştırma sonrasında hangi kitapların iyi olduklarına dair bir liste yapmakta fayda vardır. Bu listeyi hazırlarken ilgili kitabı ya da kitapları yazan kişinin borsa açısından nasıl bir geçmişe sahip olduğu, alanında ne kadar uzmanlığının olduğu hakkında bilgi sahibi olmak da fayda sağlayacaktır. Bu aşamada diğer yatırımcıların önerileri de dikkate alınabilir ve internet ortamındaki yorumlar, puanlar da değerlendirmenin bir parçası olabilir. Birçok kitabın e-kitap sürümünün de olması bakımından ilgili kitapların elektronik halleri üzerinden de eğitim alınabilir.

Kitap seçiminde ilk kitabın ya da kitapların temel atma niteliğinde bilgilere sahip olmaları son derece önemlidir. Çünkü adeta yeni bir okula başlıyormuş gibi giriş seviyesinde bilgiler içeren dersler alarak yani kavramları, tanımları ve birbirileriyle olan ilişkileri temel seviyede öğrenmek faydalı bir başlangıç olacaktır. Tabii ki ilerleyen süreç boyunca kolaydan zora öğrenme şeklinde bir süreç izlenebilir. Birkaç temel niteliğinde kitaptan yararlanarak başlanmasını önerebiliriz.

Borsa Eğitim Videoları

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak günümüzde video içerikler üretmek ve bu söz konusu üretilmiş içerikleri yayınlamak oldukça kolaydır. Hemen bu aşamada bu kolaylığın getirdiği bir tehlikeden de bahsetmemiz gerekir ki, kimi borsa videoları uzman olmayan ve sadece para kazanma odaklı hareket eden kişiler tarafından hazırlanmış olabilir. Bu videoların kaliteleri ve sundukları bilgiler tartışılabileceği için yatırımcı adaylarının eksik ya da yanlış bilgiler öğrenmelerine de neden olabilir. Dolayısıyla her yatırımcı adayının mutlaka söz konusu borsa eğitim videoları üzerinde çok iyi araştırma yaparak kim ya da kimler tarafından üretildiklerini bilmeleri gerekir.

Başta YouTube gibi video içerik siteleri olmak üzere birçok internet sitesinde borsa üzerine eğitim videosu bulunabilir. Yatırımcı adaylarının doğrudan bu videolar üzerinden eğitim almaya başlamalarından ziyade borsa eğitim kitaplarındaki bölümlere ve öğrenilen bilgilere paralel olarak videolardan yararlanmaları daha faydalı olacaktır. Zira videoların kitaplardaki kadar detaylı bilgiler sunmaları onların formatlarına pek uygun olmadığı için sadece videolardan yararlanmak yetersiz gelecektir hem de kitaptan yapılan eğitime bağlı olarak ilerlemek öğrenilenlerin faydalı bir tekrarı niteliğinde olacaktır.

Günümüzde pek çok aracı kurum ve banka çeşitli eğitim faaliyeti içinde yer almaktadırlar. Bu kapsamda uzman eğitmenler eşliğinde ve görsel materyallerden de destek alarak kaliteli video eğitimler ortaya çıkabilmektedir. Yatırımcıların aracı kurum ve bankalar tarafından hazırlanan bu eğitimlere güvenebileceklerini ifade edebiliriz.

Aracı Kurumların ve Bankaların Borsa Eğitimleri

Aracı kurumlar ve bankalar, kendileri ile çalışan her yatırımcının başarılı olmasını çok ama çok isterler. Çünkü yatırımcının her işleminden komisyon ücreti alırlar ve buna bağlı olarak borsa yaşamı boyunca para kazanması ile birlikte bu işlem sayısı da artacağı için söz konusu komisyon ücretleri de artacaktır. Bu bakımdan yatırımcılar ne kadar iyi olursa aracı kurum ve banka da dolaylı olarak yatırımcının kazancından para kazanacaktır. Borsa eğitimleri bu kapsamda değerlendirildiğinde aracı kurum ve banka açısından ne kadar önem arz ettiği bir kere daha görülebilir.

Aracı kurumlar ve bankalar genel olarak özet niteliğinde hem tanıtım hem de eğitim materyali olarak ücretsiz e-kitaplar çıkarmaktadırlar. Bu ücretsiz e-kitaplara erişmek ücretsiz olabilir ya da e-posta bırakarak indirilebilir kılınabilir. Diğer yandan birçok aracı kurum ve bankanın borsa eğitimleri açısından öne çıkmasını sağlayan hizmet türü ise çevrimiçi borsa eğitimidir. Webinar olarak yabancı dilde ifade edilen bu eğitim yöntemi ile birlikte aracı kurum ve banka tarafından görevlendirilen bir eğitmen, internet ortamında canlı ders anlatır. Bununla birlikte kayıt yaptıran yatırımcılar ve yatırımcı adayları, internet bağlantısı bulunan bilgisayar üzerinden ilgili eğitime herhangi bir yerden katılabilir. Bu online borsa eğitimi sırasında ya da sonrasında yatırımcılar, eğitmene sorular da yöneltebilmektedirler.

Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Ortamı: Sanal Borsa

Bilindiği üzere bazı eğitimler teori ve uygulama olmak üzere iki bölümden oluşur. Borsa eğitimlerini de bu sınıfa sokabiliriz. Çünkü öğrenilen bilgilerin uygulamada ne kadar etkili olduğunu fark etmek, bu farkındalık ile birlikte eksikleri gidermek ya da doğruların sağlamasını yapmak oldukça yarar sağlayacaktır. Ancak gerçek para ile birlikte yer alınan gerçek borsada uygulama yapmak oldukça pahalı patlayabilir. Zira yeni eğitim almış bir yatırımcı deneyimsiz olmasının da etkisiyle kısa sürede para kaybedebilir.

Sanal borsa adı verilen deneme hesabı üzerinden yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının öğrendiklerini risksiz bir şekilde yani para kaybetme tehlikesi olmadan uygulamaya yansıtma imkânı sağlanır. Ücretsiz bir şekilde aracı kurumlar ve bankalar üzerinden açılabilen bu deneme hesabı ya da bir başka söyleyişle demo hesap, sanal para tanımlanan bakiyenin kullanılmasının yanı sıra gerçek piyasada olanların tamamen yansıtılması üzerine inşa edilmiştir.

Yukarıda saydığımız borsa eğitim yöntemleri yatırımcılar için önerebileceğimiz ve borsada başarılı olmak için hangi eğitimleri almalıyım diye kendisine sorular soran yatırımcı adaylarına faydalı olacağına inandığımız eğitimlerdir.Kayıtlı Yorumlar
musa yavuz tunca
4.10.2016 23:21:37
borsa evdende öğrenilirse iyi okumak laım bence. bu tarz siteler sagolsun bilgilendiriyorlar bizi. ama tek siteyede bakıp ben oldum dememeli.


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
MRDIN
4,52
0,44
18:14
PAGYO
4,16
0,24
18:14
PETUN
10,46
0
18:14
TMPOL
5,38
0,94
18:14
BRISA
6,44
-0,16
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR