Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsa Yatırımcısı Nasıl Düşünmeli?

Borsa yatırımcısı nasıl düşünmelidir sorusu sıkça dile getirilmekle birlikte yanıtı yatırımcılara oldukça yol gösterici içeriklere sahip olabilir. Çünkü bu soruya yanıt vermek aslında borsada para kazanmak isteyen yatırımcılara küçük ipuçları sunmak şeklinde de değerlendirilebilir.

Onur Şendere
5.9.2016 12:33:00
Borsa Yatırımcısı Nasıl Düşünmeli?

Bu yazımızda borsa yatırımcısı nasıl düşünmelidir sorusuna yanıt vermeye çalışarak, yatırımcılara ve yatırımcı adaylarına bu yönde bilgiler sunarak onların borsada hareket ederken nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair ipuçları sunmayı amaçlıyoruz. Her ne kadar bazı bilgiler muhtemelen birçok yatırımcı adayı ya da yatırımcı için önce işitilmiş bilgiler olabilme ihtimali dahilinde olsa da unutulmamalı ki, çok küçük ve belki de önemsiz olarak görülebilecek bilgiler bile kimi zaman yatırım piyasalarında hayat kurtarıcı bir role bürünebilirler. Tüm bu açıklamalarımızın sonrasında artık yatırımcıların borsada nasıl hareket etmeleri, nelere dikkat etmeleri ve nasıl düşünmeleri gerektiğine dair konumuzun detaylarına geçebiliriz.

Borsayı Tanıyarak Başlayın

Her ne kadar çok basit bir uyarı ya da bilgi olarak görülse de maalesef ki günümüzde birçok yatırımcı henüz borsayı yeterince ya da hiç tanımadan yatırım yapmaktadır. En fazla kısa süreli mucizelerin gerçekleşebileceği bu hamle sonrasında bu şekilde hareket eden yatırımcıların neredeyse tamamı para kaybetmektedir. Çünkü bu piyasada başarılı olabilmek için her şeyden önce borsayı tanımak, borsa hakkında elde edilmesi gereken tüm bilgilere sahip olmak elzemdir. Nasıl ki, herhangi bir konuda yeterince bilgi sahibi olmadan başarılı olmak adeta her şeyin şansa bırakılması gibi algılanacaksa yatırım piyasaları için de bu durum aynı şekilde geçerlidir. Bilinçli ve özellikle de uzun vadeli olarak para kazanmak isteyen her yatırımcının mutlaka ve mutlaka piyasayı yakından tanıması gerekir. Söz konusu tanımanın diğer bir adının da borsa eğitimi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü borsa eğitimi alarak ya da bir başka deyişle borsayı öğrenerek bahsettiğimiz tanışma gerçekleşebilir. Bunun için de birçok yöntem bulunmaktadır. Akla gelen ve yatırımcıların ciddi kısmının mutlaka yararlandığı ilk yöntem ise kitaplardan öğrenmektir. Birçok kaliteli ve uygun fiyatlı borsa kitabı üzerinden borsayı öğrenmek mümkün iken, söz konusu kitapların sayısı ve niteliği de yatırımcılara etkili bir şekilde yardımcı olmaktadır. Kitaplar üzerinden elde edilebilecek borsa eğitimin yanı sıra yatırımcılar, video izleyerek de borsayı tanıyabilirler. Her ne kadar kitaplar kadar etkili olmadığı görülse de iyi bir ek kaynak olarak gösterilebilecek borsa videoları sayesinde mevcut bilgilerin üzerinden hızlı bir şekilde geçilerek ya da içerikler özet şeklinde değerlendirilebilir. Tüm bu yöntemlerin yanı sıra aracı kurumlar ve bankalar tarafından da çeşitli eğitim içerikleri ve hizmetleri sunulmaktadır. Ücretsiz borsa e-kitapları ve çevrimiçi eğitimler bu yöndeki en yaygın örneklerdir. Hemen yer yatırımcı adayının ve yatırımcının bu bahsettiğim borsayı tanıma yöntemlerinden en az bir tanesini iyi bir şekilde değerlendirmeden bir sonraki aşamamaya geçmemesi önerilmektedir.

Deneme Hesabı ile Borsa Hazırlıkları

Borsa eğitimi ile birlikte yatırımcı adayı ve yatırımcı, borsada nasıl hareket edebileceğini öngörebilir hale gelebilir. Ancak bu öngörünün hayat bulması ve sağlamasının yapılması ya da varsa eksiklerinin giderilmesi için mutlaka deneme hesabı açarak sanal borsa şeklinde de dile getirilen mecrada deneyim kazanılması gerekir. Her ne kadar bazı yatırımcılar, borsa hakkında yeterince bilgi sahibi olduklarını düşünmelerinin ardından doğrudan gerçek piyasaya geçseler de bunun oldukça yanlış bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü borsa eğitimi sırasında edinilen bilgi daha çok teorik olduğu için ve borsa gibi yatırım piyasalarında uygulamanın teoriden çok daha farklı bir deneyim olduğunu göz önünde bulunduracak olursak sanal borsanın yani demo hesap açarak deneyim kazanmanın ne derece önemli olduğunun bir kere daha altını çizmiş olabiliriz. Bununla birlikte hemen her aracı kurumun ve bankanın bu yönde ücretsiz hizmetler sunduklarını da eklemeliyiz. Dolayısıyla yatırımcıları ve yatırımcı adayları, gerçek piyasada nasıl düşünmeleri gerektiğini en iyi ve etkili şekilde sanal borsa üzerinde öğrenebilirler. Çünkü gerçek piyasanın neredeyse aynı şekilde yansıtılması ile birlikte ortaya çıkan sanal borsada yapılan işlemler sonucunda yatırımcı para kazanıp kazanamadığını ya da ne yaparsa para kazandığını ve ne yaparsa para kaybettiği iyi bir şekilde gözlemlemeli, düşünce yapısını da bu kapsamda iyileştirmelidir.

Verilerden Yararlanmak

Borsada yatırımcının düşüncelerini, beklentilerini, tahminlerini yani kısacası hemen her şeyini etkileyen ve belirleyici bir rol üstlenen unsurlardan biri de verilerdir. Özellikle de temel ve teknik analizle birlikte başlayan veri okuma, yatırımcıların başarılı olmaları için sahip olmaları gereken özellikler arasında gösterilmektedir. Bununla birlikte grafik okumak, grafikleri anlamlı sonuçlar için iyi birer araç olarak görmek başarılı yatırımcıların sahip oldukları özellikler arasında yer almaktadır. Tüm bunlar, başta borsa eğitimi ile birlikte öğrenilmeye başlanan ve demo hesap üzerinde geçen süreç boyunca anlamlı ve para kazandırır hale gelen unsurlar olarak gösterilebilir. Çünkü veriler, borsa piyasası gibi yatırım mecralarında her zaman dikkate alınması gereken, yatırımcının somut nedenler karşısında somut kararlar alabilmesini sağlayan araçlar olarak görülmektedir.

Somut Düşünmeye Bağlı Kalma

İnsanın duygusal bir varlık olduğu ortadadır. Yani insan, düşünür ve bu düşünce etrafında çeşitli duygular yer alır. Söz konusu duygular adeta birbiriyle yarış halinde bir şekilde öne çıkarlar ya da sönerler. Yatırım piyasasında ise bu duyguların ortaya çıkma şekilleri, sıklıkları ve etkileri oldukça önemlidir. İyi bir yatırımcı, borsada nasıl para kazanacağını düşünürken ya da hangi yönde hamle yapması gerektiğine karar verirken kesinlikle bu duygularını arka planda bırakmayı bilmelidir. Genellikçe yatırımcının iç sesi olarak ortaya çıkan ve eğer kulak verilmesi halinde etkisini de artırması işten bile olmayan  duygular, yatırımcının sağlıklı karar vermesini de olumsuz etkilerler. Tüm bu nedenlerden ve daha sayabileceğimiz birçok sebepten dolayı yatırımcılar, sadece somut verilerden yararlanarak hareket etmelidirler. Özellikle de para kaybetmenin ardından birçok yatırımcıda söz konusu parayı yeniden kazanma aşırı hırs şeklinde ortaya çıkmaktadır ki bu son derece tehlikeli olmakla beraber genellikle daha çok para kaybetme ile sonuçlanır.

Uzman Yorumlarını Değerlendirmek

Özellikle de internet ortamında birçok mecrada borsaya dair birçok değerlendirme, öngörü ve bunlara benzer paylaşımlar ortaya konmaktadır. Yatırımcılar için hem faydalı hem de zararlı olabilecek bu paylaşımların bazı filtrelerden geçirilerek değerlendirmeye alınması elzemdir. Söz konusu filtrelerden ilki, yorumun sahibinin gerçek bir kimliğe sahip olup olmadığıdır. Ne yazık ki, anonim ya da çeşitli takma isimlerle her gün çok sayıda yorum çeşitli mecralarda dolaşmaktadır. Kimi yorumlar çok büyük ipuçları gibi ortaya çıkarken kimileri de sözde kesin ancak gizli bilgilere dayanmaktadır. Eğer bir yorumda gerçek bir isim yer almıyorsa yatırımcının söz konusu yorumu kesinlikle dikkate almaması gerekir. Belki de yorumda geçen öngörü gerçeğe dönüşebilir ancak bu da itibar edilmemesi gereken bir durumdur. İkinci filtre ise yorum sahibinin gerçek bir adı varsa, söz konusu ismin ne kadar uzman olduğunu araştırmaktır. Ne yazık ki birçok kişi çeşitli amaçlarla kendi adını da kullanarak insanları yönlendirmeye çalışmakta fakat kendisi hakkında biraz araştırma yapılması halinde pek de uzman olmadığı da ortaya çıkmaktadır. Yatırımcıların bu kişiler üzerinde de durmamaları, kısacası söylediklerini pek dikkate almamaları gerekir. Peki, yatırımcılar hangi uzmanlara kulak vermelidir. Özellikle de borsa gibi yatırım piyasalarında uzun yıllar harcamış, iyi bir eğitim almış ve çeşitli mecralarda çalışarak kendini kanıtlamış, hiçbir zaman kesin öngörüler sunmaya ve her zaman ayakları yere basan kişilerin yorumları dikkate alınarak değerlendirilebilir.

Borsada yatırımcıların nasıl düşüneceklerine dair temel başlıkları bu şekilde sıraladıktan sonra dileyen okurlarımızın Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır isimli yazılarımızı da okumalarını öneriyoruz. Eğer halihazırda borsada yer alan bir yatırımcı iseniz ya da sanal borsada deneyim kazanmaktaysanız Canlı Borsa bölümümüz üzerinden ülkemizde işlem gören hisse senetlerini izleyebileceğinizi de bilmenizi isteriz.Kayıtlı Yorumlar


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
ANHYT
5,33
1,14
18:14
ALKIM
24,44
0,33
18:14
AKSEL
0,70
1,45
18:14
TGSAS
3,81
-1,04
18:14
MNDRS
1,04
9,47
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR