Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsa Riskleri Nasıl Önlenir ve Engellenir?

Borsa riskleri nasıl önlenir ve engellenir şeklinde pek çok soru yatırımcılar tarafından dile getirilmektedir. Zira her yatırımcı para kaybetmesine neden olabilecek hemen her konuyu önceden öngörerek önlem almak ister. Biz de bu yazımızda borsadaki risklerin nasıl önlenebileceği ile bilgiler bilgiler sunmaya çalışacağız.

Onur Şendere
4.10.2016 22:08:00
Borsa Riskleri Nasıl Önlenir ve Engellenir?

Borsa riskleri hakkında bilgi almak isteyen ve söz konusu riskler arasında öne çıkan başlıkları yakından incelemek isteyen okurlarımıza bu konuyla ilgili daha önce hazırladığımız Borsa Riskleri Nelerdir isimli yazımızı okumalarını öneriyoruz. Bununla birlikte söz konusu risklerin hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmayacağını ancak çeşitli kazanımların yanı sıra bazı çalışmalar sayesinde olabildiğince aza indirilebileceklerini ifade edebiliriz. Özellikle de bu yazımızda söz konusu kazanımların ve çalışmaların altını çizmeye çalışarak yatırımcılara yol göstermeye çalışacağız.

Borsa Eğitimi ve Borsa Deneyimi

Her ne kadar borsa eğitimi ve borsa deneyimi, borsa yatırımcılarının piyasadaki riskleri olabildiğince aza indirebilmeleri adına oldukça sıradan gelebilecek konularda olsalar da maalesef birçok yatırımcı bu kazanımları elde etmeden piyasada yer almaya çalışmaktadır. Ancak başta borsa eğitimi olmak üzere bazı gereksinimlere kesinlikle ihtiyaç duyulmasına karşın birçok yatırımcı hiç borsa eğitimi almamakta ya da yetersiz seviyelerde borsa eğitimi sonrasında gerçek piyasaya girmektedir. Bununla birlikte yatırımcıların bir kısmı da borsa eğitimi sonrasında kesinlikle önerilen bir başka süreç olan ve sanal borsa olarak da ifade edilen demo hesap üzerinden işlem yapmaktansa hemen gerçek piyasada yer almayı tercih etmektedir. Açıkçası bahsettiğimiz bu basit fakat önemli hataların ardından borsa riskleri en üst düzeye kolayca çıkabilmektedir. Zira borsadaki mevcut risklerin yanı sıra eklenebilecek ya da mevcut riskin şiddetini artırabilecek gelişmelerini öngörebilecek kazanıma sahip olmayan yatırımcı için işler genellikle yolunda gitmemekte ve söz konusu risklerin önlenmesi de adeta imkansız hale gelmektedir.

Borsayı tanımak, borsa piyasasındaki riskleri algılamak ve gelişmelerin de halihazırdaki risk oranını ne şekilde şekillendireceğini tahmin etmek için gereklidir. Borsayı tanımanın en iyi yolu da borsa eğitimi almaktır. Yatırımcılar ve yatırımcı adayları, borsa eğitim kitapları, borsa eğitim videoları ve aracı kurumlar tarafından sunulan borsa eğitim seminerleri sayesinde oldukça kolay bir şekilde söz konusu eğitimi alabilirler. Üstelik bunun için de az miktarlarda ücret ödemeleri yeterli olacaktır. Bunun bir başka avantajı da herhangi bir fiziksel okula gitmek gerekmediği için yatırımcılar bilgisayarlarının ya da borsa kitaplarının yanlarında olduğu herhangi bir yerden de bu eğitimi alabilmektedirler. Görüldüğü borsa eğitimi alabilmek için hem herhangi bir ciddi ücret ödemek gerekmediği gibi birçok kaynak da bulunmaktadır. Dolayısıyla yatırımcılar ve yatırımcı adayları bu fırsatı iyi bir şekilde değerlendirerek yani kaliteli bir borsa eğitimi alarak daha piyasaya girmeden önce karşılarına çıkabilecek yüksek risk oranını belli seviyelere rahatlıkla düşürebilmektedirler. 

Borsayı tanıdıktan sonra hem ne kadar iyi tanındığını anlamak hem de bu kazanımın yanına borsa tecrübesini de eklemek için sanal borsa şeklinde de isimlendirilen deneme hesabı üzerinden işlem yapmak da önemlidir. Böylece yatırımcı adeta gerçek borsada yer alıyormuş gibi işlem yaparak piyasadaki mevcut riskin kendisi için artmasını nasıl önleyebileceğini de görebilir. Tabii ki yatırımcıların demo hesap üzerinde kesinlikle başarılı olması ya da daha net bir şekilde ifade etmemiz gerekirse para kazanması hedeflenmemelidir. Çünkü burada yer almanın amacı deneyim kazanmaktır ve bunun için de yoğun bir şekilde deneme yanılma yöntemine başvurmak gerekir. Bununla birlikte demo hesaplardaki para sanal olduğu için yani yatırımcılar sanal para kullandıkları için kazanılan ya da kaybedilen paranın neredeyse hiç önemi yoktur. Önemli olan yatırımcıların bilgilerini test etmeleri, yatırım stratejileri üzerinde çalışma yapmaları, gerçek bir piyasada yer alıyormuş gibi piyasa takibi ve teknik analizler yapmalarıdır. Eğer genel olarak yatırımcı piyasaya ve portföyüne hakim bir şekilde yol alabiliyorsa ve belirlediği strateji genel anlamda ona para kazandırıyorsa işler iyiye gidiyor demektir. Tüm bu çalışmalar ve kazanımlar sonrasında piyasadaki hemen her türlü risk artıran gelişmelere karşı ciddi bir direnç sahibi olmak ve hatta risk artışı ile birlikte ortaya çıkabilecek fırsatlardan da yararlanabilmek mümkün olacaktır.

Buraya kadarki konular yani borsa eğitimi ve deneme hesabı üzerinden borsa deneyimi kazanma çalışmaları henüz gerçek piyasaya girmeden önce alınabilecek risk azaltıcı önemler arasında gösterilebilir. Bundan sonrası ise piyasada yer alırken alınabilecek önlemlere dair olacaktır.

Piyasa Takibi

Bir yatırımcı gerçek borsada yer alırken borsada yaşanabilecek risk artışlarına yönelik en güçlü ve öncelikli önlem anlam çalışmasını piyasa takibi yaparak gerçekleştirebilir. Zira piyasa takibi yatırımcının adeta gözü ve kulağı olarak değerlendirebileceğimiz bir çalışmadır.

Bilindiği üzere borsa, başta şirketlerdeki ve o şirketlerin yer aldıkları sektörlerdeki gelişmeler olmak üzere aynı zamanda ülkedeki ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerin yanı sıra küresel gelişmelerin de etkisiyle değer değişimleri yaşamaktadır. Söz konusu değişimler kimi zaman istendik yönde olmakla birlikte riski azaltıcı etki ederken kimi zaman da istenmedik yönde gerçekleşir ve halihazırdaki riski artırır. Örnek vermek gerekirse, dünyanın önde gelen ülkelerinin merkez bankaları tarafından yapılacak faiz oranlarına yönelik bir artış hamlesi sonrasında küresel ölçekte endişe ortaya çıkabilir ve bu da risk artıran bir unsur olarak kaydedilebilir. Eğer yatırımcı iyi bir piyasa takibi yapmış ise bu yönde bir beklenti olup olmadığını iyi bir şekilde öğrenerek mevcut yatırımlarını ve doğal olarak da portföyünü gözden geçirerek daha ilgili açıklama yapılmadan önlemini alabilir. Örneğin, portföyünde kırılgan fakat para kazandırma gücü yüksek bir hisse senedi varsa bu hisse senedinin faiz artırımı sonrasında olumsuz etkileneceğini düşünerek elden çıkarabilir. Tabii ki bu kararı alabilmesi için dediğimiz gibi çok iyi bir piyasa takibi yapması gerekir.

Günümüzde aracı kurumların ve bankaların önemli bir kısmı yatırımcılarına ücretsiz ya da çeşitli paketler içinde ücretli olarak piyasa takibi hizmeti sunabilmektedirler. Fakat her yatırımcı rahat bir şekilde kendi piyasa takip sistemini oluşturabilmektedir. Bunun için mobil cihazların gücünden yararlanmak mümkündür. Zira birçok masaüstü ve mobil yazılım sayesinde başta haber takibi olmak üzere pek çok finans odaklı bilgiye ve gelişmeye erişmek mümkün olduğu gibi söz konusu gelişmelerin ve haberlerin otomatik olarak e-posta ya da benzer iletişim kanalları üzerinden yatırımcıya ulaşması da mümkün kılınabilmektedir.

Sürü Psikolojisi ve Spekülasyonlar

Bilindiği üzere bazı kişiler ya da gruplar borsaya çeşitli çalışmalarla yön verme eğilimi içine girmektedirler. Özellikle sosyal medya gibi iletişim teknolojilerinin artması sayesinde bu risk geçmişe oranla daha yüksektir diyebiliriz. Zira çeşitli internet sitelerinde ya da sosyal mecralarda anonim ya da gerçeği yansıtmayan isimlerle çeşitli yorumlar ve tüyo adı altında ipuçları paylaşılmaktadır. Açıkçası bu tür kimliği net bir şekilde belli olmayan kişiler tarafından paylaşılan bilgilere kesinlikle itibar edilmemesi gerekir. Ancak bu tür paylaşımlar iyi bir senaryo ile ve güçlü bir bir şekilde sunulduğunda maalesef ki birçok yatırımcı bunları dikkate alabilmektedir. Konu biraz daha geniş bir boyut kazandığında ise sürü psikolojisi olarak da isimlendirilen bir eğilim sonrasında kitlesel olarak söz konusu yönde alış ya da satış işlemleri ortaya çıkabilmektedir. İşte bu borsaki riskler arasında önemli yere sahip faktörler arasında gösterilebilir. İyi bir borsacının sahip olması gereken özellikler arasında gösterdiğimiz sadece uzman görüşlerini ve yorumlarını dikkate alma özelliği ile birlikte bu tür risklerin de önüne geçilebileceğini ifade edebiliriz.

Yukarıda belirttiğimiz temel başlıkların yanı sıra daha birçok şekilde risk engelleme ya da önleme çalışmaları yapılabilir. Ancak ana başlıkların bunlar olduğunu ve diğerlerinin de iyi borsa eğitimi ve verimli borsa deneyimi çalışması ile sahip olunacak özellikler sayesinde engellenebileceği söyleyebiliriz.Kayıtlı Yorumlar
borsadünyası
4.10.2016 23:09:43
borsada işi bilmeden başlamak tecrubelerden yararlanmamak en ufak zarar ettıgınde korkup satış gerçekleştirmek oldukça büyük risklerden.


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
EREGL
5,96
-1,65
18:14
PENGD
1,87
0
18:14
KRDMB
1,44
0
18:14
TIRE
1,26
0,81
18:14
ERSU
0,84
0
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR