Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsa için Özel Yatırım Stratejileri

Borsa için özel yatırım stratejileri, birikimini borsada değerlendirmek isteyen yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının merak ettiği bilgiler arasında gösterilmektedir. Biz de bu yazımızda yatırımcıların borsada başarılı olmalarına katkı sunacak yatırım stratejileri hakkında bilgilerimizi aktarmaya çalışacağız.

Onur Şendere
23.9.2016 20:57:00
Borsa için Özel Yatırım Stratejileri

Borsa için özel yatırım stratejileri ifadesi kimi yatırımcılar ve yatırımcı adayları için özel tüyolar ya da mutlaka para kazandıracak bilgiler içeriyor gibi gelebilir. Dolayısıyla bu konuda söylememiz gereken ilk şey, bu stratejiler sonrasında bir sihirli değnek sahibi olunmayacağıdır. Yani her ne kadar özel yatırım stratejileri ifadelerini kullanmış olsak da bir sır ya da kimsenin bilmediği gizli bilgiler şeklinde algılanmaları gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Diğer yandan borsada para kazanmak için yapılması ve yapılmaması gerekenlerin de hemen herkes tarafından bilindiğini ancak önemli olanın söz konusu bilgilerin doğru zamanda ve doğru şekilde kullanılmasının fark yarattığını söylemeliyiz. Şimdi söz konusu yatırım stratejileri hakkında detaylara ve bu kapsamda ara başlıklarımıza geçebiliriz.

Kendinizi ve Piyasayı Tanıyın

Borsada başarılı olmak isteyen ve bu kapsamda para kazanmayı arzulayan her yatırımcının kesinlikle kendisini ve borsayı yakından tanıması elzemdir. Zira her insanın kendine özgü bir karakteri olmasına benzer bir şekilde piyasanın da değişkenleri nedeniyle genellikle benzer neden sonuç ilişkilerine sahne olmasına karşın etkileyecek yüzlerce ve hatta binlerce unsur olması nedeniyle bir günün bir başka güne tamamen benzemesi de söz konusu değildir. Bununla birlikte piyasanın kendisine has bazı genel karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Mesela borsa, duygularıyla hareket eden yatırımcılara hiç sıcak davranmaz. Aynı şekilde sabırsız yatırımcıları da çoğu zaman ödüllendirmez. Dolayısıyla her yatırımcının piyasayı tanıması ve tanıdığı piyasa ile kendisini de tanıştırması gerekir. Yani öğrendiği, bildiği piyasa kurallarını uygulayabilecek bir yapıya sahip olup olmadığını karşılaştırması gerekir. Peki borsa nasıl öğrenilir?

Borsa eğitimi adını verdiğimiz bir süreç sonrasında hemen herkes borsayı öğrenebilir. Bununla birlikte borsayı öğrenmek için çok ama çok uzun zamanlar harcanması ya da özel kurslara gidilerek ciddi miktarda paralar harcamaya da gerek yoktur. Zira birkaç temel kitap ile başlanabilecek süreç yatırımcının ayırabileceği zaman ve gösterebileceği çaba ölçüsünde çok uzun olmayan bir sürenin sonucunda tamamlanabilecektir. Temel borsa eğitim kitapları üzerinden alınan ilk bilgilerin ardından yatırımcı, daha kapsamlı kitaplardan da yararlanabilir. Bu süreç boyunca yatırımcı, kitaplardan öğrendiklerini tekrarlamak ya da yeni bilgiler edinmek için internet ortamında bulunan borsa eğitim videolarını da izleyebilir. Tüm bunların yanı sıra yatırımcılar ve yatırımcı adayları, borsada aracılık hizmeti veren şirketler tarafından sunulan borsa eğitimlerinden de yararlanabilirler. Özellikle de bu kurumlar tarafından sunulan canlı borsa eğitimleri hemen her yatırımcının ve yatırımcı adayının ilgisini çekmektedir.

Tüm bu tanıma faaliyetlerinin sonrasında yatırımcı kendisini somut bir şekilde değerlendirerek tanıdığı bu mecrada başarılı olup olamayacağını öngörebilir. Eğer istenen özelliklerin büyük çoğunluğu yatırımcıda mevcutsa bu durumda borsada yatırım yapması için önündeki engellerin sayısı da az demektir. Aksi halde borsanın pek sağlıklı bir mecra olmayacağını ve hatta kolayca para kaybedilebileceğini de iddia edebiliriz.

Sanal Borsa Aşaması

Nasıl ki her yatırımcı ve yatırımcı adayı borsada başarılı olmak için borsa eğitimi almak durumundaysa aynı şekilde ve en az eğitim kadar önemli olarak sanal borsa şeklinde de isimlendirilen demo hesap üzerinden deneyim kazanmalıdır. Tabii ki bazı yatırımcılar ve yatırımcı adayları doğrudan gerçek borsada yer almak isteyerek vadesiz yatırım hesabı oluşturabilirler ve işlem yapmaya başlayabilirler. Ancak yeterli deneyime sahip olmayan her yatırımcı kısa sürede ciddi miktarda para kaybetme riskini oldukça yüksek oranlarda yaşayacaktır.

Demo hesap açmak hem kolay hem de ücretsizdir. Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren yatırımcılara aracılık hizmeti veren neredeyse tüm aracı kurumlar ve bankalar tarafından demo hesap açılabilmektedir. Söz konusu aracı kurumların ve bankaların internet adresleri üzerinden doldurulacak form ile birlikte bu yöndeki ilk adım atılabilir. Diğer yandan yatırımcılara verilecek kullanıcı adı ve şifre ile birlikte artık deneme hesabı üzerinden işlem yapmaya başlanabileceğini de ifade etmeliyiz. Peki, neden deneme hesabını bu kadar önemsiyoruz?

Sanal borsada kullanılan para da sanaldır. Ancak piyasa gerçek piyasanın tamamen aynısı olacak şekilde yansıtılmasıdır. Yani işlemler adeta gerçek gibi olmakla beraber kullanılan paranın gerçek olmaması sayesinde her yatırımcı hiçbir risk almadan ve herhangi bir biçimde para kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olmadan istediği gibi hareket edebilir. Tabii ki yatırımcı, gerçek piyasada neler yapmayı düşünüyorsa, nasıl bir yol izlemeyi hedefliyorsa ve hangi konularda yatırım yapmayı öngörüyorsa o doğrultuda hareket etmesi halinde sanal borsayı da verimli bir şekilde kullanmış diyebiliriz. Bununla birlikte yatırımcı, eğer bazı konularda yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünüyorsa da bunları giderme fırsatı yakalayabilir.

Başarılı Borsacıların Yaşamları ve Yöntemleri

Borsa eğitimi bölümüzde hangi kitaplardan yararlanarak borsa hakkında bilgi sahibi olunabileceğini anlatmıştık. Ancak borsa ile ilgili kitapların sadece bilgi vermek amaçlı kitaplardan oluşmadığını, bazı kitapların da daha çok yorum ve başarı yolundaki önerilere dair içeriklere sahip olduğunu söylemeliyiz. Özellikle de popüler hale gelmiş, borsada yüksek miktarlarda ya da sürekli olarak para kazanmış, adeta otorite haline gelmiş yatırımcıların yaşam hikayelerini ve borsadaki taktiklerin içeren kitapların özel yatırım stratejisi belirlemek için önemli ilham kaynakları olabileceklerini söylemeliyiz. Ancak hiçbir yatırımcının söz konusu kitaplarda söylenenleri aynı şekilde uygulayarak yine o miktarlarda para kazanabileceklerine dair garanti verilemez. Zira yazımızın başında da söylediğimiz gibi borsada para kazanmak için yalnızca bilgi sahibi olmak yeterli değildir. Bununla birlikte zamanın koşulları ve insanların karakterleri her daim farklı olduğu için sonuçları da farklı olabilmektedir. Bu tür kitaplarda sunulan önerilerin ve taktikleri demo hesaplar üzerinden denendikten sonra kabullenilebileceğini ya da kullanılmamak üzere bir kenara bırakabileceğini yatırımcı bilmelidir, kararı da kendisi vermelidir.

Piyasa Takibi – Temel ve Teknik Analiz

Borsada başarılı olmak isteyen her yatırımcının yatırım stratejileri arasında mutlaka piyasa takibi olmak durumundadır. Bu takip kimi zaman yatırımcının çok ciddi miktarlarda para kazanmasına vesile olabileceği gibi kimi zamanlarda da mevcut yatırımının değer kaybetmesi ve doğal olarak da yatırımcının para kaybetmesi gibi tehlikelere karşı da onu koruyacaktır.

Aracı kurumlar ve bankalar piyasa takibi hizmeti verebilmektedirler. Bununla birlikte her yatırımcı kendi özel takip organizasyonunu da yapabilir. Bilhassa mobil ve masaüstü yazılımlar sayesinde bunun oldukça kolay bir şekilde kurulabileceğini söyleyebiliriz. Piyasa takibi için ciddi bir zaman ayırmak gerektiği için yatırımcılardan bazıları bu gereksinimi dışarıdan karşılaşmaktadırlar. Eğer yatırım için kullanılacak miktar büyükse alınacak danışmanlık hizmeti kapsamında piyasa takibi için de uzman bir kişinin ilgilenmesi lüks sayılmayacaktır.

 Piyasa takibinin yanı sıra teknik anlamda her yatırımcının yapması gereken ya da danışmanlık hizmetleri kapsamına temin edebileceği konulardan biri de temel ve teknik analizdir. Hangi sektörlerde yatırım yapmanın ve ne zaman bunu gerçekleştirmenin mantıklı olabileceğini ortaya çıkarmaya yardımcı olan bu analizlerin yanı sıra grafiklerin okunması ve yorumlanabilmesi de son derece önemlidir. Tüm bunlar borsa eğitimi kapsamında elde edilebilecek kazanımlar olmakla birlikte harici olarak sağlanabilmektedir. Ancak her yatırımcının en azından anlamak bakımından bu teknik konuları giriş seviyesinde bile olsa bilmeleri elzemdir.

Kişisel Gelişimin Gerekliliği ve Önemi

Yatırımcıların borsanın kurallarına uygun karakter yapılarına sahip olmalarının ne kadar önemli olduğu ortadadır. Borsa eğitimi ile birlikte ya da sonrasındaki süreçte yatırımcı bazı konularda kendisini yetersiz görebilir. Bu nedenle hemen borsaya sırtını dönüp gitmesine gerek yoktur. Çünkü birçok duygusal ve psikolojik özellik sonradan körelebildiği gibi kazanılabilmektedir de. Bunun için çeşitli kişisel gelişim çalışmaları yapmak gerekebilir. Özellikle de stres yönetimi, zaman yönetimi, doğru ve hızlı karar verebilme gibi konularda ciddi çalışmalar sonrasında istenilen seviyeye gelmek imkânsız değildir. Unutulmamalıdır ki, borsada para kazanmak için yalnızca bir şeyleri bilmek yetmez. Aynı zamanda o bilgileri doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmayı sağlayacak psikolojik yapının da istenilen ölçüde olması gerekir.

Bilançoya Hakim Olmak

Borsada en çok hisse senetlerine yönelik yatırım yapılmaktadır. Hisse senedi yatırımında başarılı olmak isteyen her yatırımcının da kesinlikle bilanço kalemleri üzerinde hakim olması gerekir. Bu kapsamda her yatırımcının bilmesi gereken bilanço kalemlerini özel bir içerikte belirttiğimizi de ifade etmek isteri. Zira her hisse senedi alımı aynı zamanda az olsun çok olsun o şirkete ortak olunduğu anlamına gelmekle birlikte her hisse senedi satışı da o şirketteki ortaklığın belki kısa bir süreliğine de olsa sona erdiği anlamına geleceği için tüm bu kararların verilmesi esnasında bilanço hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir.

Portföy Oluşturmak

İster uzun vadeli isterse de kısa vadeli olsun her yatırımcının portföy oluşturarak borsada yatırım yapması önerilmektedir. Zira bu sayede eldeki birikimin yalnızca bir hisse senedine ya da yatırım aracına bağlanması ve buna bağlı olarak da riskin artması engellendiği gibi kâr etme olasılığı da artmaktadır. Her şeyden önce portföy oluşturmak birikimin belli yatırım araçlarına dağıtılmasını ve bu sayede tüm paranın kaybedilmesini neredeyse imkânsız hale getirmektedir. Portföy oluştururken mutlaka bilgi alanları içinde yer alan ve ilgi duyulan sektörlerde yer alan şirketleri tercih etmek önemlidir. Çünkü bir şirketin hisse senedini aldıktan sonra adeta oturup beklemek imkânsızdır. O şirket, şirketin bağlı olduğu sektör, içinde yaşanılan ülke ve dünya ekonomisi yakından takip edilmelidir. Piyasa takibi adını verdiğimiz bu çalışmanın verimli olabilmesi için yatırım yapılan şirketin de o sektörün de yatırımcıya uzak olmaması gerekir. Tüm bu saydığımız ve daha birçok unsur ekleyebileceğimiz nedenlerden dolayı portföy oluşturmak elzemdir. Nasıl portföy oluşturulur sorusunun yanıtını arayan okurlarımız ilgili yazımızı okuyabilirler.

Alım Satım Politikalarını Öğrenmek

Her ne kadar insanların ve buna bağlı olarak da yatırımcıların özgür iradeleri olsa da borsada da birlikte hareket etme eğilimi öne çıkmaktadır. Özelikle de kriz dönemlerinde bunun çok sayıda örneği yaşanmaktadır. Alım eğilimi olduğu dönemlerde yatırımcılar adeta kitleler halinde aynı yönde hareket ettikleri gibi tam tersi şekilde satış eğilimi olduğunda da biran önce oradan uzaklaşmaya çalışırlar. Diğer yandan yatırımcıların alım ve satım eğilimleri kapsamında genel yaklaşımlara göre bazı alım satım politikaları ortaya çıkmıştır. Yatırımcıların bu politikaları tanımaları ve özellikle de kendilerine uygun olanı üzerinde çalışarak deneme hesabında deneme yanılma yöntemiyle süzgeçten geçirmeleri faydalı olacaktır. Bu konuda daha çok bilgi almak isteyen yatırımcılarımız Borsada Hisse Senedi Alım Satım Politikaları isimli yazımızı okuyabilirler.Kayıtlı Yorumlar
abdurrahman
4.10.2016 23:24:01
strateji her alnda lazım aam en guzelı bir bankacı arkadasın olmalı bence. aazcık işin içindeyse onlar iyi biliyor bu işleri.


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
AKSGY
2,88
0,35
18:14
BOLUC
5,93
0,17
18:14
ISMEN
1,34
0,75
18:14
BRSAN
9,24
0,76
18:14
TEKTU
0,82
5,13
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR