Son 24 Saat Ekonomi
Email Aboneliği

Borsa Düşerken Nasıl Para Kazanılır?

Borsa düşerken nasıl para kazanılır, ne yapılırsa borsada düşüş olması haline para kazanılabilir şeklinde sorular yoğun bir şekilde ifade edilmektedir. Biz de bu yazımızda borsada düşüş olması halinde yatırımların bu durumu nasıl para kazanmaya dönüştürebileceklerini anlatmaya çalışacağız.

Onur Şendere
24.9.2016 11:06:00
Borsa Düşerken Nasıl Para Kazanılır?

Borsa düşerken nasıl para kazanılır ve bu durum nasıl avantaja dönüştürülür sorusuna karşılık verilecek yanıtlar kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Zira herkesin bilgi birikimi ve deneyimi arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bununla birlikte her yatırımcının da piyasayı anlaması, düşüş ve yükseliş dönemlerini okuyabilmesi ve tüm bunların yanı sıra söz konusu gelişmeleri para kazanmaya dönüştürebilmesi için iyi bir borsa eğitimi almış olması gerekir.

Borsa Eğitimi

Borsa eğitimi ile birlikte yatırımcılar ve yatırımcı adayları, borsayı tanımaya başlayabilirler. Aslında bu tanıma ile birlikte borsanın nasıl çalıştığını, nelerin yatırım aracı olarak kullanıldığını, kavramların altlarında yatan anlamları, neden sonuç ilişkilerini, nasıl yatırım yapıldığını öğrenmek gibi kazanımlara sahip olduklarını düşünebilmenin yanı sıra borsanın mantığını da dolaylı olarak öğrenmiş olurlar. Yani borsa hakkında bilgi almak üzere başlanan borsa eğitimi süreci ile birlikte yatırımcılar, piyasadan nasıl para kazanabilecekleri üzerine de kafa yormaya başlarlar.

Borsa hakkında bilgi sahibi olmak ve borsa eğitimi almak için öncelikle borsa eğitim kitapları kullanılabilir. Bu kitapların hangilerinin yatırımcıya daha uygun olduğu ve okurlar tarafından beğenildiğini öğrenmek, kısa sürecek bir araştırma sonrasında ortaya çıkabilecek türden bilgilerdir. Dolayısıyla her yatırımcı ve yatırımcı adayı, borsa eğitim kitabı almadan evvel kısa süreliğine de olsa araştırma yapmalıdır. İlgili araştırmaların yapılması ile birlikte belirlenecek birkaç başlangıç kitabı oldukça önemlidir. Bununla birlikte yatırımcılar ve yatırımcı adayları, söz konusu kitapları bir roman ya da öykü kitabı olarak değil de bir ders kitabı olarak görmelidirler. Dolayısıyla sürekli not almaları, dikkatlerini çeken bölgeleri işaretlemeleri hem öğrenme kalitesini etkileyecek hem de ileride tekrar edilmesi gerektiğinde yatırımcıya büyük kolaylık sağlayacaktır. Borsa eğitim kitaplarının yanı sıra borsa eğitim videoları da yatırımcıların değerlendirebilecekleri eğitim materyalleri arasındadır. Genellikle internet ortamında ve video sitelerinde bulunan bu tür borsa eğitim videoları, özellikle de aracı kurum ya da banka tarafından hazırlanmışsa yatırımcıların oldukça işine yarayacaktır. Zira söz konusu aracı kurum ve bankalarda çalışanlar bu konuda uzman oldukları için söyleyecekleri ifadelerin de doğrulukları pek tartışılmaya gerek duyulmayacak kadar güvenilirdir. Bu konuda son olarak aracı kurumlar ve bankaların borsa eğitim faaliyetlerine değinebiliriz. Eğer bir aracı kurum ya da bankada borsada yatırım yapmak için deneme hesabı açmayı talep ederseniz muhtemelen o aracı kurum ya da banka size eğitim faaliyetlerinden yararlanma imkânı da tanıyacaktır. Bu imkânlar arasında en popüler olanı ise eğitmenin ve katılımcıların internet ortamında bir araya gelmelerini sağlayan webinar isimli çevrimiçi borsa eğitimi etkinliğidir.

Borsa Tecrübesi (Deneyimi)

Borsada başarılı olmak ve özellikle de borsanın düşüşte olduğu dönemleri fırsata çevirerek para kazanmak isteyen yatırımcıların çok ama çok iyi derecelerde tecrübeye yani borsa deneyimine sahip olmaları gerekir. Söz konusu deneyimi doğrudan piyasada yer alarak yani gerçek para ile gerçek piyasada işlem yaparak edinmek mümkün olmakla beraber uzmanlar tarafından bir yerde finansal intihar olarak da değerlendirilmektedir. Zira yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının yalnızca borsa bilgisi alarak ve sonrasında da hızlı bir şekilde gerçek piyasada tecrübesiz bir şekilde işlem yaparak para kazanmaları neredeyse mucizedir. Buna karşın aynı yatırımcıların hızlı ve kolay bir biçimde para kaybetmeleri ise kimseyi şaşırtmamaktadır. Tüm bu tespitlerin sonrasında uygun olan yöntem şudur ki, yatırımcı ve yatırımcı adayı ne kadar iyi bir seviyede borsa bilgisine sahip olursa olsun bilhassa zor anlarda ayakta durabilmek için iyi bir borsa deneyimine sahip olmalıdır. Bunun için de en ideal ve risksiz yol, sanal borsa şeklinde de dile getirilen demo hesapta işlem yapmaktır.

Aracı kurumlar ve bankalar üzerinden açılabilen demo hesap ile birlikte yatırımcının bu deneme hesabına sanal para tanımlanır. Her ne kadar her şey sanal olsa da piyasanın mevcut durumu ve tüm yaşananlar gerçek piyasanın güncel bir yansımasıdır. Bu sayede yatırımcı ve yatırımcı adayları kendilerini gerçek piyasada işlem yapıyormuş gibi görebilirler ve bu durumu ciddi bir şekilde yani sanki gerçek paralarını kullanıyormuş gibi değerlendirebilirlerse sanal borsanın faydası da yüksek olacaktır.

Bilhassa kriz anlarında ya da borsadaki düşüşler yatırımcı kendini denemeli, sahip olduğu bilgileri de kullanarak kendi yatırım stratejisini ortaya koymaya çalışmalıdır. Söz konusu dönemlerde soğukkanlı bir şekilde hareket edebilmek, borsadan kaçan kitlenin hareketlerini izleyebilmek, gelecek dönemlere dair olumlu ve olumsuz sinyalleri okuyabilmek, hangi hisse senedinin mevcut düşüş karşısında ne derece kendini savunabildiğini somut analizlerle incelemek ve bunların yanına ekleyebileceğimiz daha birçok unsur ile birlikte yatırımcı iyi bir borsa tecrübesi yakalayabilecektir.

Yatırımcı Becerileri ve Stres Yönetimi

Borsa yükselirken neredeyse hiçbir yatırımcı bu durumdan rahatsızlık duymamakla birlikte çoğu yatırımcı da keyif almaktadır. Zira yatırım yapılan hisse senetleri de büyük olasılıkla söz konusu yükselişten olumlu etkilenir ve yatırımcısının para kazanmasına vesile olur. Dolayısıyla bu süreçte yatırımcı duygusal olarak pek zorlanmaz. Ancak işler ters yönde gittiğinde yani borsa düşerken durum pek de öyle olmaz. Yatırımcılar telaşa kapılabilirler ve kitleler halinde satışların gelmesi halinde tam bir kaos ortamı oluşabilir. İşte bu noktada da yatırımcı becerileri devreye girecektir. Tabii ki yatırımcıda söz konusu beceriler ve kazanımlar mevcutsa. Soğukkanlılık, stres altında karar verebilme, duygusal kararlardan uzak durabilme ve daha birçok kazanımı burada sıralayabiliriz. Dolayısıyla başta stres yönetimi olmak üzere her yatırımcının kendisini zihinsel ve duygusal olarak da piyasa hazırlaması, kendini bu yönde geliştirmesi elzemdir.

Açığa Satış

Borsa düşerken yatırımcılar için bazı fırsatlar da ortaya çıkabilmektedir. Açığa satış sistemi, söz konusu fırsatların başında gelmektedir ve birçok yatırımcı tarafından kullanılmaktadır. Normal bir yatırımın taşıyacağı riski birkaç kat artırmasına rağmen özellikle de borsanın ve buna bağlı olarak belli hisse senetlerinin değer kaybedeceğine emin olan yatırımcılar için harikulade bir fırsata dönüşebilmektedir. Zira açığa satış ile yatırımcı, bir hisse senedi elinde olmasa bile o hisse senedini ödünç alarak ya da bir başka deyişle kiralayarak kullanabilir ve satışını gerçekleştirebilir. Seans sonunda söz konusu hisse senedi beklendiği üzere değer kaybederse ortaya çıkan fark yatırımcının kazanç hanesine yazılacaktır.Kayıtlı Yorumlar
enis can
4.10.2016 23:22:56
forexte o olay satış işlemi baslatınca oluyor. iyide kazandırıyor ama borsada bılmıyodum. sayenizde ogrendım teşekkürler.


Yorum Yap
İsminiz
Eposta
Yorumunuz
EN ÇOK
Canlı Borsa
Hisse
Fiyat
Fark %
Saat
AVGYO
5,41
19,96
18:14
MERIT
5,30
19,97
18:14
OZGYO
1,87
19,87
18:14
EUYO
1,49
12,88
18:14
AVHOL
3,27
12,76
18:14
SRVGY
3,29
-8,36
18:14
KUYAS
3,55
-4,57
18:14
GYHOL
1,50
-5,06
18:14
PRKME
2,83
-4,08
18:14
MARTI
0,56
-3,51
18:14
ASUZU
17,51
0,63
18:14
AYGAZ
14,69
-0,81
18:14
KRSAN
3,69
-1,6
18:14
ISYAT
1,01
0
18:14
VAKKO
2,60
-2,63
18:14
EMTIA
Maden Fiyat Fark Fark %
Alüminyum 1,673.75 -2.50 -0.15%
Kaba Pirinç 10.700 +0.015 +0.14%
Nikel 10,285.00 -160.00 -1.53%
Bakır 2.239 +0.026 +1.17%
Brent Petrol 46.33 -2.14 -4.42%
Gümüş 20.410 +0.239 +1.18%
Ham Petrol 44.83 -1.97 -4.21%
Doğal Gaz 2.737 +0.003 +0.11%
Platin 1,100.40 +2.50 +0.23%
Altın 1,343.45 +8.15 +0.61%
Finans bültenine mail abonesi olarak güncel döviz,altın ve borsa kurlarının mailinize gelmesini sağlayabilirsiniz.
KUR ARŞİVİ
ALTIN ARŞİVİ
HİSSE İSTATİSTİKLERİ
191
147
Son güncellene tarihi : 23.3.2017 18:40:00
TRY
USD
EUR